Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПАД НА МИНИМУМ? НИС на берзи кошта око МИЛИЈАРДУ ЕВРА Увођење санкција ударац за целокупну српску привреду, ево шта је МОГУЋЕ РЕШЕЊЕ

21.12.2024. 08:47 08:56
Пише:
НИС
Фото: НИС

Какве би могле бити последице увођења санкција Сједињених Америчких Држава Нафтној индустрији Србије за сада се не може прецизно рећи, а ли познаваоци ове теме кажу да би то могло да доведе до проблема и у пословању НИС-а, а и целокупне српске привреде. 

Управо то рекла је главна уредница портала Енергија Балкана Јелица Путниковић, која је истакла да би увођењем санкција НИС-у због руског власништва у овој компанији била погођена целокупна српска привреда, с обзиром на то да НИС пуни око 10 одсто државног буџета и да је у саставу НИС-а и Петрохемија. По њеним речима, нафтни деривати су у лепези разних производа који се користе у петрохемијској индустрији, фармацеутској индустрији бојила и многим другим те да би увођење санкција НИС-у, највероватније, значило да Србија неће моћи да увози сирову нафту и да би Рафинерија у Панчеву, када се потроше залихе које постоје, за неколико месеци морала да престане да ради.

300 милиона евра годишњи просечни профити НИС-а

Неколико је решења, указују стручњаци, који би могли доприбети да се овакав сценарио избегне, а међу њума је и то да се делимично или у потпунсоти октупи руски део у НИС-у ,а да ли је тако нешто могуће. По речима брокера „Моментума” Ненада Гујаничића, у случају да руска компанија „Гаспром” не буде више власник НИС-а, односно ако би дошло до препродаје НИС- а, иако су, указује наш саговорник,  мале шансе да се то деси, акције ове компаније вределе много више него сада.

НИС
Фото: НИС

- Ако би до тога дошло, акције НИС-а вределе би вишеструко више јер су потцењене и овдашња берза не даје њихову реалну вредност – указује Гујаничић. - Приде, када се продаје нека фирма, односно контролни пакет акција, тада се добија реална вредност, а често и добра премија, с обзиром на то да нови власник може радити с фирмом шта му је воља. Ова разлика у цени нарочито је изражена на неликвидним тржиштима попут нашег, где нема много купаца и продаваца, а изостају и крупни портфељни инвеститори, па имамо тренутну ситуацију да је већина акција на Београдској берзи „дебело” потцењена.

Бесплатне акције грађана мала имовина 

Бесплатне акције НИС-а којима располажу грађани Србије у суштини су мала имовина и, чак и када се десе значајне промене, у апсолутном износу није реч о великим вредностима каже Ненад Гујаничић. - Tо се односи и на оне који су акције продали и на оне који су их сачували. Садашња вредност акције НИС-а на берзи је око 720 динара и седам до осам одсто је нижа у односу на прошлу недељу, пре него што су се обелоданиле шпекулације у вези с могућим америчким санкцијама.

Он указује да НИС тренутно на Београдској берзи вреди око милијарду евра, а евентуална купопродајна трансакција контролног пакета акција свакако би била по знатно вишој цени.

-  Ако се узме у обзир да је НИС у просеку протеклих година имао профит од око 300 милиона евра, лако је израчунати да би нека реална вредност компаније морала бити барем две до три милијарде евра, односно два до три пута више у односу на тренутно вредновање - каже Гујаничић.

Мале шансе да НИС промени власника (брокер Ненад Гујаничић)

Ипак, он каже да не очекује повлаћење Руса са српског тржишта. 

- Треба рећи да сценарио продаје контролног пакета акција није тренутно реалан и не видим ниједан разлог да се Руси повуку с домаћег тржишта где остварују и велики политички утицај. Могуће да се ће се ова ситуација променити након што се оконча рат у Украјини и спроведе евентуална расподела геополитичких снага, а пре тога заиста није реално да дође до повлачења руске стране - истиче Гујаничић.

Д. У.
 

Пише:
Пошаљите коментар