Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PAD NA MINIMUM? NIS na berzi košta oko MILIJARDU EVRA Uvođenje sankcija udarac za celokupnu srpsku privredu, evo šta je MOGUĆE REŠENJE

21.12.2024. 08:47 08:56
Piše:
НИС
Foto: NIS

Kakve bi mogle biti posledice uvođenja sankcija Sjedinjenih Američkih Država Naftnoj industriji Srbije za sada se ne može precizno reći, a li poznavaoci ove teme kažu da bi to moglo da dovede do problema i u poslovanju NIS-a, a i celokupne srpske privrede. 

Upravo to rekla je glavna urednica portala Energija Balkana Jelica Putniković, koja je istakla da bi uvođenjem sankcija NIS-u zbog ruskog vlasništva u ovoj kompaniji bila pogođena celokupna srpska privreda, s obzirom na to da NIS puni oko 10 odsto državnog budžeta i da je u sastavu NIS-a i Petrohemija. Po njenim rečima, naftni derivati su u lepezi raznih proizvoda koji se koriste u petrohemijskoj industriji, farmaceutskoj industriji bojila i mnogim drugim te da bi uvođenje sankcija NIS-u, najverovatnije, značilo da Srbija neće moći da uvozi sirovu naftu i da bi Rafinerija u Pančevu, kada se potroše zalihe koje postoje, za nekoliko meseci morala da prestane da radi.

300 miliona evra godišnji prosečni profiti NIS-a

Nekoliko je rešenja, ukazuju stručnjaci, koji bi mogli dopribeti da se ovakav scenario izbegne, a među njuma je i to da se delimično ili u potpunsoti oktupi ruski deo u NIS-u ,a da li je tako nešto moguće. Po rečima brokera „Momentuma” Nenada Gujaničića, u slučaju da ruska kompanija „Gasprom” ne bude više vlasnik NIS-a, odnosno ako bi došlo do preprodaje NIS- a, iako su, ukazuje naš sagovornik,  male šanse da se to desi, akcije ove kompanije vredele mnogo više nego sada.

НИС
Foto: NIS

- Ako bi do toga došlo, akcije NIS-a vredele bi višestruko više jer su potcenjene i ovdašnja berza ne daje njihovu realnu vrednost – ukazuje Gujaničić. - Pride, kada se prodaje neka firma, odnosno kontrolni paket akcija, tada se dobija realna vrednost, a često i dobra premija, s obzirom na to da novi vlasnik može raditi s firmom šta mu je volja. Ova razlika u ceni naročito je izražena na nelikvidnim tržištima poput našeg, gde nema mnogo kupaca i prodavaca, a izostaju i krupni portfeljni investitori, pa imamo trenutnu situaciju da je većina akcija na Beogradskoj berzi „debelo” potcenjena.

Besplatne akcije građana mala imovina 

Besplatne akcije NIS-a kojima raspolažu građani Srbije u suštini su mala imovina i, čak i kada se dese značajne promene, u apsolutnom iznosu nije reč o velikim vrednostima kaže Nenad Gujaničić. - To se odnosi i na one koji su akcije prodali i na one koji su ih sačuvali. Sadašnja vrednost akcije NIS-a na berzi je oko 720 dinara i sedam do osam odsto je niža u odnosu na prošlu nedelju, pre nego što su se obelodanile špekulacije u vezi s mogućim američkim sankcijama.

On ukazuje da NIS trenutno na Beogradskoj berzi vredi oko milijardu evra, a eventualna kupoprodajna transakcija kontrolnog paketa akcija svakako bi bila po znatno višoj ceni.

-  Ako se uzme u obzir da je NIS u proseku proteklih godina imao profit od oko 300 miliona evra, lako je izračunati da bi neka realna vrednost kompanije morala biti barem dve do tri milijarde evra, odnosno dva do tri puta više u odnosu na trenutno vrednovanje - kaže Gujaničić.

Male šanse da NIS promeni vlasnika (broker Nenad Gujaničić)

Ipak, on kaže da ne očekuje povlaćenje Rusa sa srpskog tržišta. 

- Treba reći da scenario prodaje kontrolnog paketa akcija nije trenutno realan i ne vidim nijedan razlog da se Rusi povuku s domaćeg tržišta gde ostvaruju i veliki politički uticaj. Moguće da se će se ova situacija promeniti nakon što se okonča rat u Ukrajini i sprovede eventualna raspodela geopolitičkih snaga, a pre toga zaista nije realno da dođe do povlačenja ruske strane - ističe Gujaničić.

D. U.
 

Piše:
Pošaljite komentar