КИНЕСКО ТРЖИШТЕ ОТВАРА ВРАТА СРПСКИМ ПРОИЗВОДИМА Воће и месо су наши главни АДУТИ, вино и ракија ДОБИЈАЈУ шансу
Месо и воће из Србије имају највеће шансе да се нађу на рафовима у Кини.
На кинеску пијацу пробија се и вино, а према процени наших воћара, шансу би могла добити и ракија, која је за Кинезе још недовољно познато пиће.
С обзиром на то да је кинеско тржиште огромно у односу на домаће, винари извозници кажу да то не треба да обесхраби, јер на кинеском тржишту има трговаца који хоће да купе мале количине, по неколико десетина или хиљада боца добре капљице. Војвођански винари, како су потврдили за „Дневник“, већ су присутни на кинеском тржишту и имају унапред постигнуте уговоре о пласману вина.
Споразум о слободној трговини отворио је врата српским производима у Кину, а интересовање за наше производе расте.
„Најинтересантније је пре свега воће, онда месо, житарице, али оно што ме је изненадило јесте интересовање за ИКТ услуге. Уопште нисам сагледавао колико је наша индустрија препозната на овом тржишту. Имамо раст извоза наших производа, пре свега воћа, које има већу шансу. Јабука је овде 50 посто скупља него у Београду”, рекао је министар Томислав Момировић приликом посете 24. Кинеском међународном сајму инвестиција и трговине (ЦИФИТ).
А у Кини је све више привредника заинтересовано за сарадњу са српским колегама, и то компаније из аутомобилске и хемијске индустрије, зелене технологије.
Извоз порастао 50 посто
У првих седам месеци ове године, према подацима Министарства трговине, извоз у Кину порастао је 50 посто у односу на лане. Највише извозимо бакар и пољопривредне производе, а увозимо сировине и репроматеријал.
„Из тог разлога се Привредна комора одлучила да направи апликацију која ће помоћи и са наше и са кинеске стране у претраживању које су могућности и шансе везане за уговор о слободној трговини, јер смо имали много захтева и упита и пре ступања споразума на снагу, а особито од ступања на снагу”, каже Јелена Грубор Стефановић из представништва ПКС у Шангају.
У Кини је све више привредника заинтересовано за сарадњу са српским колегама, и то компаније из аутомобилске и хемијске индустрије, зелене технологије
Министарка привреде Србије Адријана Месаровић изјавила је да је српска делегација током боравка у Кини успела да конкретизује низ договора са значајним кинеским компанијама са којима до сада није било сарадње и да као резултат тога очекује озбиљне резултате. „Очекујем заиста одличне резултате након овогодишњег 24. Кинеског међународног сајма инвестиција и трговине”, рекла је Месаровићева и подсетила да је током посете Сјамену, као и 24. ЦИФИТ-у, акценат стављен на прехрамбену индустрију.
З. Делић