ЕВРОПСКА УНИЈА ПЛАЋА ЕНЕРГЕТСКУ САРАДЊУ СРБИЈЕ И ХРВАТСКЕ Градиће се пет соларних електрана у Новом Саду, Сомбору и Осијеку
На који начин ће бити остварени кораци стварања енергетских и еколошких услова за зеленији и одржив прекогранични простор између Хрватске и Србије, у оквиру пројекта стварања енергетских и еколошких услова за зеленији и одржив прекогранични простор између Хрватске и Србије CREATEGREEN, који суфинансира Европска унија преко Interreg-IPA CBC Хрватска-Србија програма, представљено је на конференцији у Привредној комори Војводине и тиме започет овај значајан подухват.
Разговарано је о предностима зелене енергије и могућностима њеног развоја и истакнуто да ће у наредне две године бити постављено пет соларних електрана у три града - Новом Саду, Сомбору и Осијеку.
Редовни професор Природно-математичког факултета у Новом Саду др Стеван Савић указао је да градови региона треба да имају фокус на „го нет зеро” концепту. По његовим речима, време је за прелазак у фазу када се размишља о максималној продуктивности соларних панела и да се добробит њиховог постављања већ подразумева.
Наставак вишегодишње сарадње
О пројекту одрживих извора енергије на подручју Осијека говорио је представник партнера из тог града Срећко Кукић. истакавши да је ово наставак вишегодишње сарадње у области развоја обновљивих извора енергије.
- Највећи бенефит за град Осијек и његове становнике огледа се у томе што путем ових пројеката град смањује трошкове за енергију и остаје му више новца за друге пројекте од јавног интереса - рекао је Кукић. - Још једна важна ствар је што се кроз овакве пројекте мотивишу и грађани да у својим приватним стамбеним објектима користе обновљиве изворе енергије и имају добробит за кућне буџете, али и дугорочну добит за очување околине.
- У Европској унији имају податке колики су капацитети соларних панела, међутим, не постоје прорачуни за микросредине у нашој земљи - рекао је Савић. - Кроз пројекат који траје 24 месеца поставићемо пет соларних електрана у Новом Саду, Осјеку и Сомбору. Други део пројекта се односи на аутоматске метереолошке станице, које ће бити постављене у њиховој близини, како би се добили подаци за онлајн платформу, која ће радити и након завршетка пројекта, а чија је улога да на основу климатске ситуације и квалитета ваздуха да информацију о капацитету соларних електрана, а што је основ за даље предлоге и решења.
У име организатора конференције, Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, редовна професорка и координаторка пројекта Creategreen др Даниела Арсеновић с тог факултета представила пројекат, а руководилац пројекта испред водећег партнера - Научног института за ветеринарство Нови Сад, директор Института др Марко Пајић, објаснио на ове две научно-образовне институције сарађивати на пројекту.
- Соларна електрана се поставља код нас и произведена енергија ће се најпре користити у свакодневном раду наше институције - рекао је Пајић. - Новина је то што ће бити постављени сензори, који ће пратити ефикасност соларних панела. Колеге са ПМФ-а су задужене да обезбеде што боље микроклиматске услове и начине на који ће се панели што мање прљати и на тај начин прикупљати што више светла. Посебне врсте биљака у околини соларних панела обезбеђиваће да искористивост панела буде што већа.
У раду конференције је учествовао и помоћник покрајинког секретара за високо образовање и научно-истразивачку делатност Лука Радуловић.
Д. Мл.