EVROPSKA UNIJA PLAĆA ENERGETSKU SARADNJU SRBIJE I HRVATSKE Gradiće se pet solarnih elektrana u Novom Sadu, Somboru i Osijeku
Na koji način će biti ostvareni koraci stvaranja energetskih i ekoloških uslova za zeleniji i održiv prekogranični prostor između Hrvatske i Srbije, u okviru projekta stvaranja energetskih i ekoloških uslova za zeleniji i održiv prekogranični prostor između Hrvatske i Srbije CREATEGREEN, koji sufinansira Evropska unija preko Interreg-IPA CBC Hrvatska-Srbija programa, predstavljeno je na konferenciji u Privrednoj komori Vojvodine i time započet ovaj značajan poduhvat.
Razgovarano je o prednostima zelene energije i mogućnostima njenog razvoja i istaknuto da će u naredne dve godine biti postavljeno pet solarnih elektrana u tri grada - Novom Sadu, Somboru i Osijeku.
Redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu dr Stevan Savić ukazao je da gradovi regiona treba da imaju fokus na „go net zero” konceptu. Po njegovim rečima, vreme je za prelazak u fazu kada se razmišlja o maksimalnoj produktivnosti solarnih panela i da se dobrobit njihovog postavljanja već podrazumeva.
Nastavak višegodišnje saradnje
O projektu održivih izvora energije na području Osijeka govorio je predstavnik partnera iz tog grada Srećko Kukić. istakavši da je ovo nastavak višegodišnje saradnje u oblasti razvoja obnovljivih izvora energije.
- Najveći benefit za grad Osijek i njegove stanovnike ogleda se u tome što putem ovih projekata grad smanjuje troškove za energiju i ostaje mu više novca za druge projekte od javnog interesa - rekao je Kukić. - Još jedna važna stvar je što se kroz ovakve projekte motivišu i građani da u svojim privatnim stambenim objektima koriste obnovljive izvore energije i imaju dobrobit za kućne budžete, ali i dugoročnu dobit za očuvanje okoline.
- U Evropskoj uniji imaju podatke koliki su kapaciteti solarnih panela, međutim, ne postoje proračuni za mikrosredine u našoj zemlji - rekao je Savić. - Kroz projekat koji traje 24 meseca postavićemo pet solarnih elektrana u Novom Sadu, Osjeku i Somboru. Drugi deo projekta se odnosi na automatske metereološke stanice, koje će biti postavljene u njihovoj blizini, kako bi se dobili podaci za onlajn platformu, koja će raditi i nakon završetka projekta, a čija je uloga da na osnovu klimatske situacije i kvaliteta vazduha da informaciju o kapacitetu solarnih elektrana, a što je osnov za dalje predloge i rešenja.
U ime organizatora konferencije, Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, redovna profesorka i koordinatorka projekta Creategreen dr Daniela Arsenović s tog fakulteta predstavila projekat, a rukovodilac projekta ispred vodećeg partnera - Naučnog instituta za veterinarstvo Novi Sad, direktor Instituta dr Marko Pajić, objasnio na ove dve naučno-obrazovne institucije sarađivati na projektu.
- Solarna elektrana se postavlja kod nas i proizvedena energija će se najpre koristiti u svakodnevnom radu naše institucije - rekao je Pajić. - Novina je to što će biti postavljeni senzori, koji će pratiti efikasnost solarnih panela. Kolege sa PMF-a su zadužene da obezbede što bolje mikroklimatske uslove i načine na koji će se paneli što manje prljati i na taj način prikupljati što više svetla. Posebne vrste biljaka u okolini solarnih panela obezbeđivaće da iskoristivost panela bude što veća.
U radu konferencije je učestvovao i pomoćnik pokrajinkog sekretara za visoko obrazovanje i naučno-istrazivačku delatnost Luka Radulović.
D. Ml.