ДА ЛИ ЈЕ „СТАН НА ДАН“ ЗАВРШИО У СРБИЈИ? Многи градови укидају ОВУ ВРСТУ ТУРИЗМА, ДА ЛИ СМО И МИ НА СПИСКУ
У многим европским градовима већ је забрањено краткорочно издавање станова, неки тек планирају, а хрватски Сабор у четвртак расправља о том предлогу. Каква правила важе за наше станодавце који издају стан на дан?
У појединим зградама у којима се станови издају на дан негодују станари и код нас, али да би прописи могли да се примењују потребно је знати тачно ко се овим послом бави, пише РТС. А није им лако ући у траг. Овај бизнис нарочито се развио после пандемије коронавируса, издају се и викендице и сплавови.
"Трудимо се и да идемо системом прикривене куповине и теренским обиласком и представкама које нам достављају грађани који су заинтересовани, а и претрагом интернет сајтова. Заиста тога је много. Код нас заиста представљају велики проблем у случају да нису регистровани и то из разлога што не плаћају порез који је обавезан, а са друге стране не плаћају ни боравишну таксу која је приход буџета локалне самоуправе", каже Дуња Ђенић, помоћница министра туризма.
Контроле туристичке и тржишне инспекције
Станови на дан издају се преко различитих сајтова, специјализованих платформи, па и личних налога на друштвеним мрежама. Огласна порука о објекту који није регистрован противна је Закону о оглашавању. Уз туристичку, у контролу иде и тржишна инспекција.
"Ми смо имали једну јако добру акцију са колегама из тржишне инспекције када смо контролисали једну добро познату интернет страницу која се бави управо оглашавањем различитих врста угоститеља и то код нас, у Србији, са регистрованим доменом у Србији, када смо управо тим путем дошли до великог броја нерегистрованих објеката које смо на почетку ми санкционисали као туристичка инспекција, а са колегама из тржишне смо успели да на неки начин санкционишемо и интернет страницу која је оглашавала такву врсту нерегистрованих објеката", каже Ђенићева.
„Стан на дан“ подиже месечне цене најма
У појединим европским градовима изнајмљивање станова на дан подигло је цене најма на месечном нивоу. У Барселони, на пример, скоро 70 одсто. Код нас су цене месечног најма скочиле непосредно после избијања рата у Украјини, али сада стагнирају.
"Руси су затворили свој круг, они имају Телеграм, покуповали су доста станова, држе се и сами себи изнајмљују, ротирају се док ти сви станари не нађу своје некретнине за куповину или иду даље, пошто је добар део Руса оријентисан као номади, они путују по свету јер су у ИТ секору", наводи Ненад Тодоровић, председник Групације хостела и апартмана ПКС-а.