НИСМО ИМУНИ НА ГЛОБАЛНЕ ТРЕНДОВЕ, НАПРОТИВ Две технолошке фирме у Србији угасиле велики број радних места
ИТ сектор у Србији суочава се са све сложенијим изазовима, а знаци кризе глобалних компанија које послују и на нашем тржишту и даље се повремено манифестују кроз екстремне случајеве – отпуштање великог броја радника преко ноћи и затварање канцеларија.
Разлог томе су још увек нестабилне економске околности, лоши пословни потези и пад профита, што у периоду брзих промена очигледно приморава компаније из ове индустрије да мењају своју пословну стратегију како би опстале и прилагодиле се новим тржишним условима. То потврђује и недавни пример компанија „Playstudios Europe“ и „Better Collective“, које су у Београду изненадном одлуком угасиле на стотине радних места.
Гејминг компанија „Playstudios Europe”, која послује у САД, Азији, а од 2021. године и у Србији, пре неколико дана у београдској канцеларији отпустила је око 125 људи, односно близу 70 одсто чланова тима. Реорганизација на глобалном нивоу уследила је након драстичног пада акција на берзи, изазваних падом профита и губитком од 3,1 милион долара у односу на исти период прошле године.
На НИН-ов упит, канцеларија у Србији је одбила да се изјашњава поводом овог питања, а према нашем сазнању, радници о отказима нису били обавештени унапред. Међу отпуштенима су сви профили - програмери, дизајнери, аниматори, уметници, менаџери, запослени у људским ресурсима... Они који су остали у компанији су углавном ангажовани да раде на глобалном нивоу, а не само на производима у Србији.
У нешто мањем обиму, компанија је истовремено отпустила раднике у Израелу, Америци и Вијетнаму, водећи се планом да на глобалном нивоу смањи око 30 одсто радне снаге, односно више од 200 запослених, што би за циљ имало да обезбеди 30 милиона долара уштеде на годишњем нивоу. “Playstudios” је и раније имао кризе, али не у толиком обиму. У фебруару ове године компанија је отпустила 12 људи истовремено. Пре тога, у 2023. години се десило велико отпуштање на глобалном нивоу и затварање студија у Хонгконгу.
У истој недељи, данска kompanija “Better Collective “, која креира иновативне технологије и поуздане платформе фокусиране на забавне и одговорне садржаје везане за спортско клађење, отпустила је одређени број радника на глобалном нивоу, али и у Србији. Према подацима Инфостуда, компанија је у канцеларији у Нишу имала око 400 радника. Светски медији наводе да је компанија била принуђена на драстичан потез након што су јој акције на берзи пале више од 36 одсто, а чему су претходили смањени циљани приходи компаније.
На упит НИН-а колико је њих добило отказ, из компаније нису прецизно одговорили.
„Као што смо најавили, започели смо спровођење плана штедње у вредности преко 50 милиона евра, што, нажалост, подразумева и отпуштање неких колега. У овом тренутку, из поштовања према самом процесу, немамо додатних коментара“, рекли су из „Better Collective” за НИН.
Јеспер Согард, директор компаније, објавио је на друштвеној мрежи Линкдин да се компанија суочава са изазовима због промена на америчком тржишту и континуираног успоравања комерцијалних активности у Бразилу.
Какво је стање у ИТ сектору?
Прошлу годину убедљиво су обележили масовни откази у ИТ сектору. Светске компаније „Гугл”, „Мајкрософт”, „Мета”, „Амазон” отпуштале су и по 10.000 радника у једном таласу, како би смањиле трошкове и супротставиле се економској кризи. Драстична отпуштања у Србији имале су компаније „Квантокс”, која је у једном таласу отпустила око 130 људи, и ХТЕЦ, која је у оквиру реорганизације отпустила око 200 запослених. Изненадна поновна отпуштања прошле недеље, и то у две компаније, отворила су питање шта се то опет дешава у ИТ сектору.
Бобан Микшин, партнер и технички директор у компанији „Vega IT”, каже за НИН да ИТ сектор у Србији тренутно пролази кроз изазован период, али и даље показује значајан потенцијал. Он указује да, иако је пандемија донела брзи раст и дигитализацију, глобална економска ситуација сада успорава даљи напредак.
„Ситуација у ИТ сектору постаје све сложенија, а знаци кризе постају све очигледнији. Сведоци смо да све више ИТ компанија отпушта значајан број запослених или у потпуности обуставља своје активности. Недавна масовна отпуштања и затварања канцеларија показују озбиљност тренутне ситуације. Не бих рекао да се ствари опорављају. Напротив, ситуација је данас тежа него што је била почетком године, без јасних назнака када би могло доћи до побољшања. Мале су шансе да ће се поновити период из 2022. године када је потражња за ИТ кадром и услугама била изузетно висока и може се слободно рећи нереална. Међутим, ситуација се од тада променила. Оно што је сада потребно је да компаније препознају нову динамику тржишта и прилагоде своје пословне моделе како би опстале у овим изазовним условима“, указује Микшин.
Он истиче да, упркос изазовима, основни потенцијал Србије у ИТ индустрији није исцрпљен а да компанија “Vega IT” од оснивања води рачуна да послује одговорно, прилагођавајући се реалним потребама тржишта и глобалним економским околностима.
„Наша улагања су пажљиво планирана и диверсификована, чиме осигуравамо стабилан раст и отпорност на промене. Поносни смо што нисмо били приморани на масовна отпуштања услед тренутне кризе“, каже Микшин.
Саговорник указује да ИТ сектор у Србији са тренутним моделом пословања постаје све мање конкурентан на глобалном тржишту.
„Зато је неопходно унапредити наше услуге и пословне моделе како бисмо остали атрактивни и исплативи на међународном тржишту у наредним годинама. Сматрамо да су значајна улагања у производе кључна за даљи развој и јачање нашег положаја на глобалном тржишту“, закључује Микшин.
Глобални трендови „преливају“ се и на српско тржиште
Кристина Јанковић Обућина, извршни менаџер у српској гејминг асоцијацији, каже за НИН да је у току 2022. било око 10.000 отпуштања у гејминг индустрији на глобалном нивоу, а да је ове године тај број прешао 13.000.
„Нажалост, сви глобални трендови ‚преливају‘ се и на српско тржиште, поготово када су у питању глобалне компаније, а нарочито ако имају присуство на берзи. Усклађивање резултата у односу на период пре ковида трајаће још неко време. Све што се дешава није знак колапса индустрије, како многи воле да нагласе, већ је у питању очекиван резултат превеликог раста који није био одржив. Зато је важно да у први план ставимо да велики број компанија и даље запошљава, да се у Србији није догодило масовно гашење студија и да се и даље активно ради на преко 80 игара“, истиче она.
Вук Поповић, власник ИТ компаније „Квантокс“, каже за НИН да економска криза и високе каматне стопе у великој мери и даље утичу на ИТ индустрију, што доводи до отпуштања.
„И даље је исти проблем као и раније. Није нестало пројеката, само више нема јефтиног новца на тржишту, камате су и даље високе. Ја у банци не могу ни да аплицирам за кредит, јер се гледају биланси, а ако је у компанији било смањења радника и смањење промета, онда нема разговора са њима. Сада многе компаније настоје да се максимално оптимизују како би смањиле трошкове и наставиле позитивно пословање. У мојој компанији ми смо константно у реорганизацији, запошљавамо и отпуштамо истовремено због смене технологије“, објашњава Вук Поповић.
(Nin.rs)