light rain
18°C
19.09.2024.
Нови Сад
eur
117.0602
usd
105.2321
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

IGF Србија 2024

KАКВА НАС ДИГИТАЛНА БУДУЋНОСТ ОЧЕКУЈЕ Да ли нам је камера помоћ или непријатељ

12.09.2024. 10:15 10:19
Пише:
konferencija sajber bezbednost
Извор: Дневник

Шта је то Global digital compact и зашто се очекује да ће бити окосница за нове дигиталне политике које ће обликовати нашу свакодневницу?

Како ће се поставити међународни темељи за отворену, слободну и дигиталну будућност, а у контексту дигиталне повезаности, избегавања фрагментације интернета, слободе управљања сопственим подацима, практиковања људских права и слобода онлајн, управљања развојем вештачке интелигенције, питања су којима се 11. септембра бавила конференција IGF Србија 2024.  Јакуп Бериш, представник UNDP-а у Србији, говорио је о важности инклузије дигиталне и зелене агенде, како би смо се изборили с изазовима одрживог развоја. 

- Дигитална транзиција је и зелена транзиција и оне се не поклапају. Дошао сам да упутим поруку да с транзиције међусобно повезане и од критичког значаја за одрживи развој – рекао је Јакуп Бериш, истичући да је главни задатак да дигиталну транзицију учинимо зеленом. – Важно је и питање како се манипулише подацима од важности заграђане, и како се они обрађују. Важно је и питање како се припремамо за евентуалне проблеме које доносе климатске промене, рекао је Вериш.

О значају Светске конференције информационог друштва, одржаног у мају у Женеви, говорио је Чентегеј Масанго, из Секретаријата форума интернет управљања Уједињених нација, док је први панел био посвећен историјату IGF-а, његовом значају и проблемима с којима су се сјсретали, како је растао значај интернета и раџтао њихов значај и утицај.

Извор: pixabay.com

Ново законодавство велики изазов

Изазови са којима се суочавају дигитализована друштва, пре свега они у области сајбер безбедности, изискују континуирана унапређења законодавства. Зато су NIS2 директива Европске уније, али и нацрт националног Закон о информационој безбедности теме које je неопходно разматрати – из угла законодавца, корпорација које послују на различитим тржиштима, из угла пружалаца ИТ сервиса и угла малих предузећа пред којима ће се такође наћи нови захтеви и изазови.  О томе су разговарали Олга Кирилијук, Дезире Жељка Милошевић, Интернет друштво Србије (ISOC), огранак Београд и Данко Јевтовић, потпредседник борда директора ICANN-a.

- Било је доста примедби на начин на који се одвијао процес разматрања и доношења одлука, јер су се многи стејкхолдери осетили искљученим, и зато је важно имати овакбе конференције, како бисмо све учинили отвореним и укључили све заинтересоване – рекла је Олга Кирилијук.

Вештачка интелигенција све је важнија тема, а њена употреба и злоупотреба све је софистициранија. Зато је предмет државних стратегија и то годинама уназад. Прва таква донета је у Србији 2019. године, а нова Стратегија развоја вештачке интелигенције за период 2025-2030. биће предмет разговора и на предстојећем IGF-у. Како то све изгледа представили су Ана Тоскић Цветиновић, Партнери Србија. Љубиша Бојић, Истраживачко-развојни институт за вештачку интелигенцију Србије и Урош Полуга, Канцеларија за ИТЕ.

Да ли технологија може бити зелена

Како и колико заправо технологија може бити зелена, о чему је причао и Јакуп Бериш, и како захваљујући иновативности технологија и одрживи развој иду руку под руку показано је током секције “Стапање зеленог и дигиталног - перспектива UNDP о двострукој транзицији у Србији”.

Говор мржње на интернету, дигитално насиље, дискриминација у дигиталном окружењу мрачна су страна времена у ком живимо, уједно нешто на шта се континуирано скреће пажња и траже решења захваљујући којима ће се штитити дигнитет и права појединца, али и друштва у целости. У дискусији о дигиталним правима говориле су Бранкица Јанковић, поверница за заштиту равноправности,  Анђела Миливојевић, истраживачка новинарка и Бранислава Антовић Алексић, BDW Magazin.

На панелу „Стапање зеленог и дигиталног - перспектива UNDP о двострукој транзицији у Србији“ пет тимова представило је своје зелене и дигиталне иновације.

И. Радоичић

Извор:
Дневник
Аутор:
Пошаљите коментар
КАКО НАПРЕДУЈЕ ДИГИТАЛИЗАЦИЈА Све на клик, али за ове ствари МОРА НА ШАЛТЕР

ФТ1П

euprava

КАКО НАПРЕДУЈЕ ДИГИТАЛИЗАЦИЈА Све на клик, али за ове ствари МОРА НА ШАЛТЕР

12.09.2024. 10:07 10:52
СРБИ МЕЊАЈУ НАВИКЕ Дигитално банкарство У ПОРАСТУ а ево шта КАЖУ БРОЈКЕ

СРБИ МЕЊАЈУ НАВИКЕ Дигитално банкарство У ПОРАСТУ а ево шта КАЖУ БРОЈКЕ

29.08.2024. 10:04 11:01