Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

IGF Srbija 2024

KAKVA NAS DIGITALNA BUDUĆNOST OČEKUJE Da li nam je kamera pomoć ili neprijatelj

12.09.2024. 10:15 10:19
Piše:
Izvor:
Dnevnik
konferencija sajber bezbednost
Foto: Dnevnik

Šta je to Global digital compact i zašto se očekuje da će biti okosnica za nove digitalne politike koje će oblikovati našu svakodnevnicu?

Kako će se postaviti međunarodni temelji za otvorenu, slobodnu i digitalnu budućnost, a u kontekstu digitalne povezanosti, izbegavanja fragmentacije interneta, slobode upravljanja sopstvenim podacima, praktikovanja ljudskih prava i sloboda onlajn, upravljanja razvojem veštačke inteligencije, pitanja su kojima se 11. septembra bavila konferencija IGF Srbija 2024.  Jakup Beriš, predstavnik UNDP-a u Srbiji, govorio je o važnosti inkluzije digitalne i zelene agende, kako bi smo se izborili s izazovima održivog razvoja. 

- Digitalna tranzicija je i zelena tranzicija i one se ne poklapaju. Došao sam da uputim poruku da s tranzicije međusobno povezane i od kritičkog značaja za održivi razvoj – rekao je Jakup Beriš, ističući da je glavni zadatak da digitalnu tranziciju učinimo zelenom. – Važno je i pitanje kako se manipuliše podacima od važnosti zagrađane, i kako se oni obrađuju. Važno je i pitanje kako se pripremamo za eventualne probleme koje donose klimatske promene, rekao je Veriš.

O značaju Svetske konferencije informacionog društva, održanog u maju u Ženevi, govorio je Čentegej Masango, iz Sekretarijata foruma internet upravljanja Ujedinjenih nacija, dok je prvi panel bio posvećen istorijatu IGF-a, njegovom značaju i problemima s kojima su se sjsretali, kako je rastao značaj interneta i radžtao njihov značaj i uticaj.

Foto: pixabay.com

Novo zakonodavstvo veliki izazov

Izazovi sa kojima se suočavaju digitalizovana društva, pre svega oni u oblasti sajber bezbednosti, iziskuju kontinuirana unapređenja zakonodavstva. Zato su NIS2 direktiva Evropske unije, ali i nacrt nacionalnog Zakon o informacionoj bezbednosti teme koje je neophodno razmatrati – iz ugla zakonodavca, korporacija koje posluju na različitim tržištima, iz ugla pružalaca IT servisa i ugla malih preduzeća pred kojima će se takođe naći novi zahtevi i izazovi.  O tome su razgovarali Olga Kirilijuk, Dezire Željka Milošević, Internet društvo Srbije (ISOC), ogranak Beograd i Danko Jevtović, potpredsednik borda direktora ICANN-a.

- Bilo je dosta primedbi na način na koji se odvijao proces razmatranja i donošenja odluka, jer su se mnogi stejkholderi osetili isključenim, i zato je važno imati ovakbe konferencije, kako bismo sve učinili otvorenim i uključili sve zainteresovane – rekla je Olga Kirilijuk.

Veštačka inteligencija sve je važnija tema, a njena upotreba i zloupotreba sve je sofisticiranija. Zato je predmet državnih strategija i to godinama unazad. Prva takva doneta je u Srbiji 2019. godine, a nova Strategija razvoja veštačke inteligencije za period 2025-2030. biće predmet razgovora i na predstojećem IGF-u. Kako to sve izgleda predstavili su Ana Toskić Cvetinović, Partneri Srbija. Ljubiša Bojić, Istraživačko-razvojni institut za veštačku inteligenciju Srbije i Uroš Poluga, Kancelarija za ITE.

Da li tehnologija može biti zelena

Kako i koliko zapravo tehnologija može biti zelena, o čemu je pričao i Jakup Beriš, i kako zahvaljujući inovativnosti tehnologija i održivi razvoj idu ruku pod ruku pokazano je tokom sekcije “Stapanje zelenog i digitalnog - perspektiva UNDP o dvostrukoj tranziciji u Srbiji”.

Govor mržnje na internetu, digitalno nasilje, diskriminacija u digitalnom okruženju mračna su strana vremena u kom živimo, ujedno nešto na šta se kontinuirano skreće pažnja i traže rešenja zahvaljujući kojima će se štititi dignitet i prava pojedinca, ali i društva u celosti. U diskusiji o digitalnim pravima govorile su Brankica Janković, povernica za zaštitu ravnopravnosti,  Anđela Milivojević, istraživačka novinarka i Branislava Antović Aleksić, BDW Magazin.

Na panelu „Stapanje zelenog i digitalnog - perspektiva UNDP o dvostrukoj tranziciji u Srbiji“ pet timova predstavilo je svoje zelene i digitalne inovacije.

I. Radoičić

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar
KAKO NAPREDUJE DIGITALIZACIJA Sve na klik, ali za ove stvari MORA NA ŠALTER

FT1P

euprava

KAKO NAPREDUJE DIGITALIZACIJA Sve na klik, ali za ove stvari MORA NA ŠALTER

12.09.2024. 10:07 10:52
SRBI MENJAJU NAVIKE Digitalno bankarstvo U PORASTU a evo šta KAŽU BROJKE

SRBI MENJAJU NAVIKE Digitalno bankarstvo U PORASTU a evo šta KAŽU BROJKE

29.08.2024. 10:04 11:01