Зрењанин предњачи у подршци паровима
ЗРЕЊАНИН, ЖИТИШТЕ: Када је у питању вантелесна оплодња, Град Зрењанин је један од бољих примера у Србији, како у погледу критеријума за доделу финансијске помоћи, тако и у погледу издвојених средстава.
- Од 2014. године, када је донет правилник и од када Град Зрењанин подржава биомедицински потпомогнуте оплодње, ово право остварила су 33 брачна или ванбрачна пара. А за ову годину buyеtom је предвиђено два милиона динара за ту врсту подршке - каже начелница Одељења за друштвене делатности у зрењанинској Градској управи Јелена Драгић.
Она истиче да су критеријуми које је Зрењанин утврдио повољнији за потенцијалне кориснике подршке, од оних које је прописала република.
- Републички фонд здравственог осигурања узима у обзир жене које имају неплодност и поред одговарајућег лечења; а наш град подразумева и жене и мушкарце. Фонд је утврдио старосну границу жена до 42 године а град до 45 година. Ми подржавамо и парове који желе друго дете, а неопходан је поступак вантелесне оплодње. И на крају, Фонд таксативно набраја клинике на територији Републике Србије, док Град Зрењанин дозвољава паровима да сами изаберу клинику – прецизира Јелена Драгић.
Она напомиње да се у Зрењанину не планира сужавање круга лица која могу остварити право на овај вид подршке, нити ће се критеријуми пооштравати, већ ће се, у складу са могућностима buyеta, проширити и на опцију добијања трећег детета.
Општина Житиште се ове године први пут на овакав начин укључила у мере пронаталне политике. На јавни позив ове средњобанатске општине за суфинансирање трошкова вантелесне оплодње, који је објављен на основу подршке Кабинета министрке без портфеља задуженог за демографију и популациону политику Славице Ђукић Дејановић, јавила су се два брачна пара. Средства су обезбеђена за три пара, али веће интересовање је изгледа изостало.
Житиштанска општина се досад другим мерама борила против лоше демографске слике. Тако се из општинског buyеta за сваку новорођену бебу једнократно издваја 20.000 динара, а исто толико, једнократно, добијају и незапослене породиље.
Општина субвенционише боравак малишана у вртићима, а посебне повластице родитељи добијају за треће дете.
Субвенционише се и превоз основаца и средњошколаца, стипендирају ђаци и студенти а, како сазнајемо, размишља се и о новим мерама које би допринеле побољшању демографске слике ове мале банатске општине.
Ж. Балабан