Зрењанин добија спомен-обележје жртвама Холокауста
ЗРЕЊАНИН: Зрењанин је први град у Србији у ком ће бити подигнуто спомен-обележје “Столперстеин - Камен спотицања”, у знак сећања на жртве Холокауста.
Како се наводи на сајту града, по узору на више европских земаља, у којима је постављен већи број таквих обележја, у Зрењанину ће “Камен спотицања” бити посвећен јеврејским породицама Елек, Екштајн, Кунстлер, Ђарфаш и Ивањи и налазиће се на пет локација у граду, а којима су живеле те породице.
Иницијативу за подизање спомен-обележја поднела је Јеврејска општина Зрењанин, а сагласност на предлог дало је и Министарство културе и информисања Србије."Камен спотицања" је ауторско дело Немца Гинтера Демнига који се поставља на плочник улице и на ком је назначено да је на тој локацији живела жртва нацизма и наведено њено име и презиме.
Демнигова идеја персонализације каменова спотицања била је да се жртвама Холокауста, које су у концентрационим логорима биле деградиране и сведене на обичан број, врати идентитет.Постављање на плочнике има за циљ да се пролазници, сагињањем и читањем имена и текста на камену, симболично поклоне жртвама нацистичког терора.
Петровградски - зрењанински Јевреји доживели су погром у првој ратној години, када је само у једном дану, 18. августа 1941. године, нестала готово целокупна тадашња јеврејска популација Зрењанина.
Више од 1.200 Јевреја тога дана спроведено је до обала Бегеја и подељено у две групе, а потом су шлеповима, Бегејом, одведени у Београд и затворени у “Топовске шупе” и логор “Сајмиште”, одакле су вођени на стрељање у Јајинце и на ледину поред села Јабука, надомак Панчева.