Завршени „Сремчеви дани” у Елемиру
ЕЛЕМИР: У Елемиру је у суботу увече, уз ватромет, завршена традиционална дводневна културно - забавна манифестација „Бал у Елемиру – Сремчеви дани”.
Централни догађај, као и сваке године, било је проглашење добитника награде књижевног конкурса „Сремчеви дани“, а ове године жирију је достављено више од 160 ауторских радова, сатиричне прозе и поезије.
Жири у саставу Угљеша Шајтинац, Срђан Тешин и Јелена Блануша одлучио је да се за најбољи приспели рад прогласи циклус „Андромеда из сусједства“ Монике Херцег, из Петриње (Хрватска). Друга награда додељена је Димитрију Буквићу из Београда, за причу „Ин мемориам“, а трећа Јелени Маринков из Кикинде, за причу „Прасе кољу“. Похваљени су и радови Ивана Миљковића из Врњачке Бање, Перише Армуша Белог из Београда, Владимира Булатовића из Београда и Данијеле Васиљевић из Смедеревске Паланке.
„Ове године имали смо више од 150 аутора који су учествовали на конкурсу, од којих су неки послали више радова и вратила нам се масовност учесника као из најбољих дана конкурса“, нагласио је председник жирија Угљеша Шајтинац.
Проглашењу победника конкурса prеthodilo је књижевно вече песника Симона Грабовца, и представљање његове збирке поезије „Ложа“, у организацији Банатског културног центра из Новог Милошева. Манифестацију је отворио заменик градоначелника Зрењанина Саша Сантовац, а прве вечери отворена је и изложба рукотворина женских удружења из Елемира, док је на централној бини организован маскенбал за најмлађе, а затим наступ „Лексингтон бенда“.
Други дан започео је колонијом карикатуриста, јединственом у Србији, која је неизоставни део „Сремчевих дана”, а ове године је окупила пет аутора, који су израђене карикатуре изложили у холу Месне заједнице Елемир.
Филм о банатским разбојницима
Посебан догађај била је пројекција филмског материјала играног филма „Разбојници Баната“, на којем ради група аутора, а филмска прича обрађује доживљаје банатских разбојника Лазара Добрића, Адама Думе и Маринка Перића Маријаша. За Елемирце било је посебно занимљиво што је Добрић ојадио и елемирског велепоседника Ернеа Киша, као и чињеница да је Маријаш био родом из суседног села Меленаца. Филм су представили продуцент филма Владимир Протић, асистент режије и стручни консултант Људмила Шајтинац и редитељ филма Иван Rakiyić.
„Прича о снимању филма започела је као покушај да се сними кратки документарни филмић о разбојницима, о којима смо имали нешто оскудних историјских података. А онда смо, у ходу, решили да радимо реконструкцију догађаја, да захваљујући добрим глумцима и костимима урадимо играну причу. Све се завршило једним обимним пројектом а следи и наставак, четврта прича и идеја да се уради и серија, о којој крећу преговори“, нагласио је редитељ Ракиџић.
Међу њима су били Константин Гросу, Владимир Николић, Жељко Павић Пепо, Кире Раденков и, први пут, млади карикатуриста Себастијан Кечи.
На отварању изложбе радова, који остају у колекцији Месне заједнице, која сада броји више од 250 карикатура, Константин Гросу позвао је окупљене да минутом ћутања одају пошту Николи Оташу и Стевану Јосимовићу, редовним учесницима елемирске колоније, који више нису међу живима. Гросу је изразио наду да ће код одржавања и обележавања 15. колоније сав труд и стваралаштво карикатуриста у Елемиру бити обележени и пригодном књигом.
На централној бини приређено је вече фолклора за памћење, коју традиционално организује КУД „Младост“ из Елемира са гостујућим друштвима, а ове године био је рекордан број учесника. За крај свирали су тамбураши - оркестар „Мелеми”.
Текст и фото: Ж. Балабан