За инвестиције у Темерину сто милиона више него лане
ТЕМЕРИН: Ова година за Општину Темерин означена је као развојна, јер је након деценије стагнације, Покрајина, поред Општине, уложила новац у реконструкцију школа, амбуланти, али и прву фазу радова на западном колектору отпадних вода.
Председник Општине Темерин Ђуро Жига каже за „Дневник“ да ће наредне године још већи део буџета бити инвестициони, односно развојни и да ће од 960 милиона, колико је предвиђено као буџетски оквир за наредну годину, 342,4 милиона динара бити уложено у планиране захвате на територији општине.
У односу на 2017. годину када је развојни буџет износио 250 милиона динара, у наредној години биће опредељено сто милиона динара више, за развој у разним сегметнима. Приликом недавне посете председника Покрајинске владе Игора Мировића овој општини, дато је обећање да ће са покрајинског нивоа бити потпомогнут развој једне од ретких општина у којима не опада број становника.
- У наредној години планирамо уређење центра Темерина, а капиталне инвестиције су нам и изградња пречистача отпадних вода, јер је привремено решење дошло до краја својих технолошких капацитета - истиче Жига.
Према његовим речима, процес разграђивања фекалних вода одвија се у контејнеру већег капацитета, и када пречишћена вода достигне одређени ниво чистоће, пушта се у један реципијент, односно један канал, након чега се после чишћења даље испушта у Јегричку. Вода која се испушта у реку мора да задовољава најстроже стандарде.
- Имамо у плану да у наредне две године изградимо пречистач за који нам је потребно око 350 милиона динара, што је за наш пројектовани буџет за идућу годину велики залогај - напомиње Жига и додаје да живот и поред инвестиција и улагања мора да функционише, а плате и подстицаји да се исплате на време, као и до сада.
На седници Скупштине општине одржаној 15. децембра донет је оквир буџета за 2018. годину, али и одлука о развојном буџету који ће износити 36 одсто од укупног буџета, што је у процентима у односу на ову годину повећање у износу од 26 одсто.
- То сматрамо врло амбициозним и драго ми је да су сви одборници усаглашени у ком правцу треба да иде развој наше општине – наглашава Жига и додаје да је за многе пројекте документација већ спремна, а за неке затворена финансијска конструкција. Везано за инвестиције у наредној години, учешће Општине у пречистачу отпадних вода износиће 95 милиона динара, у уређење центра Темерина биће уложено 80 милиона динара, у пешачку стазу од Темерина до Јегричке локална самоуправа ће уложити 38 милиона динара.
- У изградњу предшколске установе у Сиригу уложићемо 27 милиона динара. Изградња тог објекта почела је још 2007.године, ту су радови у току и очекујемо да ће објекат на пролеће бити завршен, затим следи опремање тако да би од 1. септембра деца могла да крену у нови вртић - каже Жига.
Општина планира и санацију централног објекта предшколске установе у Темерину у износу од 27,6 милиона динара, као и реконструкцију и доградњу објекта Месне заједнице Старо Ђурђево у износу од 7,5 милиона динара.
- Планирамо и изградњу кружне раскрснице на улазу у Бачки Јарак поред индустријских парцела 38 и 39, у којој ће Општина учествовати са четири милиона динара - каже Жига и додаје да раде на плану радне зоне број 8. Реч је о радној зони на улазу у Бачки Јарак, из правца Новог Сада ка Темерину са десне стране, у површини од 100 хектара.
Председник општине Темерин Ђуро Жига каже да је изградња канализационе мреже врло захтеван пројекат за који је потребно око 25 милиона евра, али да ће у наредним годинама покушати то да заврше.
-У току је изградња прве фазе западног колектора пречистача дужине 1,3 километра што је по процени стручњака најзахтевнија деоница, а радници и по зими раде, тако да ће бити завршена на време. Радови коштају 50 милиона динара, а то је само једна улица. Када би рачунали све афалтиране улице у Темерину, то је 130 километара, али имамо две стране улице, па је и двоструко више - каже Жига.
Темеринци планирају да уз помоћ Покрајине и Града Новог Сада опреме ту зону, коју Влада може понудити инвеститорима. Индустријске зоне тренутно нису опремљене, а план је да у наредне две године, након изградње велике радне зоне број 8, све три индустријске зоне буду комплетно опремљене.
Жига напомиње да су локални привредници, захваљујући предузетничком духу, успели да сачувају металски комплекс, и у годинама кад је било тешко, који је чак развијенији него у Новом Саду, иако је Нови Сад више од десет пута већи од Темерина.
-Код нас послују јаке фирме, развија се и прехрамбена индустрија, јачају и фирме као што је „ДТД рибарство“, фабрика „Санденс“ која производи сточну храну, „Нобили“ производи врата, прозоре, делове намештаја чији се производи у проценту од 80 одсто извозе за Русију. Такође, Темерин је препознатљив по трговинском сектору, у ком је „Беба“ лидер, а Темерин све више личи на мини шопинг центар- истиче Жига.
Трговине „Зорић“ и „Поглед“ продају прехрамбену робу и санитарну хемију по солидарним ценама, па према речима председника општине, неретко долазе и становници других општина и градова у Темерин у куповину.
Маша Стакић
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Темерин. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)