Уставни суд оборио пресуде које су оштетиле Вршац за 17 милиона
ВРШАЦ: Уставни суд у Београду усвојио је жалбу Града Вршца и недвосмислено утврдио да су Основни суд у Вршцу и Виши суд у Панчеву повредили право на правично суђење Граду Вршцу, а по тужби пензионера за наплату самодоприноса за градњу канализације.
Градоначелница Вршца Драгана Митровић потврдила је да је Граду Вршцу достављена пресуда Уставног суда којом су поништене prеthodnе и којом се налаже доношење нових одлука по жалби Града Вршца, а на одлуку којом је утврђено право на накнаду штете
пензионерима. Уставни суд је у свом образложењу оценио да је схватање судова у Вршцу и Панчеву правно- уставно неприхватљиво, јер је засновано на произовољном и арбитрарном тумачењу позитивног права.
Одлука Уставног суда је обавезујућа након објаве у Службеном гласнику, а констатовано је и да је Град Вршац, односно Фонд ПИО након пресуде из 2016. године, престао да обуставља део пензија у корист наплате самодоприноса.
- Ми смо на све ове чињенице указивали и у првостепеном поступку пред судом у Вршцу, и у жалби пред Вишим судом у Панчеву и упозоравали да је управо ова правна аргументација, на страни Града Вршца – рекла је градоначелница Драгана Митровић. - Неколико пута смо послали поруку и апеловали да се сви органи који учествују у поступку посаветиују и да застану, упозоравајући тако на могући исход спора, а на основу чињеница и правне аргументације, међутим, по одлукама судова у Вршцу и Панчеву Граду Вршцу наплаћено је 17 милиона динара принудном наплатом.
Градоначелница је посебно нагласила да тих 17 милиона представљају 15 одсто годишњег buyеta опредељеног за дечију социјалну заштиту, или три годишња издвајања за подршку ученицима и студентима
- Поставља се питање коме је било у интересу да обмањује пензионере и уводи их у неизвесне и скупе спорове против свог града – запитала је Драгана Митровић и додала да ће град и убудуће бринути о својим најстаријим суграђанима кроз различите активности и програме подршке, а у циљу побољшања њиховог свакодневног живота.
Озбиљна штета нанета је Граду Вршцу, јер су, како истичу познаваоци локалних прилика, поједини адвокати форсирали неосноване тужбе против Града, па оне који су се полакомили нису могла зауставити благовремена упозорења која су стизала из седишта локалне самоуправе.
Уставни суд је утврдио да је уставно-правно неприхватљив став Вишег суда у Панчеву да је Град Вршац одговоран за штету која је причињена пензионерима након почетка примене Закона о финансирању локалне самоуправе и да је исти засновао своју одлуку на произвољном и арбитрарном тумачењу релевантног права. Одлука Уставног суда, којом је утврђена незаконитост одлуке о увођењу самодоприноса за изградњу канализације у Вршцу у односу на пензионере, делује за убудуће.
В. Х.
Пројекат „Вршац данас” реализовала је „Панонија медиа” у сарадњи са „Дневником”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.