light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

УСКОРО почињу радови на обнови ЗАДУЖБИНЕ БАРОНИЦЕ ЈОВИЋ у Бечеју; Зграда општинске управе добиће ново рухо; Ево како ће изгледати

04.06.2024. 11:45 12:26
Пише:
Фото: Тендерска документација/ ТО Бечеј

БЕЧЕЈ: Зграда Општинске управе Бечеј ускоро ће бити обновљена, а радови ће трајати шест месеци.

Покрајински завод за заштиту споменика културе расписао је тендер за инвестиционо одржавање дела објекта, што подразумева конзерваторско-рестаураторске радове на крову задужбине баронице Јовић. Понуде на тендер за избор извођача подносе се до 12. јуна, тако да би, имајући у виду све рокове, обнова објекта на Тргу Ослобођења 2 могла да почне у јулу. 

Зграда задужбине баронице Јовић заједно са Градском кућом у Бечеју представља седиште општинске управе. Једноспратни објекат, површине 3.526 квадратних метара, један је од најзначајних и најупечатљивијих у граду и решењем из 1976. године заштићен је као споменик културе. Грађевина се налази у оквиру просторне културно-историјске целине „Старо језгро Бечеја- Трг Погача” која је од 1991. године проглашена за културно добро од великог значаја. 

„Здање има  стилске одлике историзма, што је условљено надовезивањем на нешто старији објекат Градске куће. Архитекта је инсистирао на симетрији, академској строгости, на равнотежи маса и употребљених декоративних елемената”, наводи се у документацији објављеној на Порталу јавних набавки. Како је прва фаза обухватила део крова и сат у кули Градске куће, у овој фази радиће се на крову на другом делу здања.  Предвиђена је демонтажа кровног покривача и замена новим, од бибер црепа, а опшиви од поцинкованог лима се демонтирају и израђују нови од бакарног лима, којим ће бити покривене и куполе.

Пројектом су предвиђени и фасадерски радови на атици и тимпанону. 

Надлежни напомињу да је визуелним прегледом установљено да је кровни покривач девастиран, бибер цреп прекривен маховином и испада из положаја, а на појединим местима недостаје, док је лимарија пропала. Осим тога, мреже против птица, постављене по лименим опшивима венаца, су, како кажу, нефункционалне, птице у њима праве гнезда, а целокупна лимарија прекривена је рђом и птичјим изметом. Стреха са дворишне стране је на појединим местима пропала. Кровна конструкција је у добром стању, осим у делу конструкције куполе, која се налази на углу зграде. Једна греда је испала из положаја, те се купола накривила на једну страну и прети да се сруши. Централни тимпанон са натписом је девастиран, малтерски слој отпада, боја се љуспа и круни. Акротерије на угловима купола су прекривене биодеградацијом и једна недостаје. 

 

Градња завршена 1904. године 

Бароница Еуфемија Јовић, рођена Јанковић (1779-1861), била је супруга барона Стевана Јовића од Сигенберга. Оставши без директних наследника, 1861. године већи део имовине она је завештала Српској старобечејској православној општини. Њена замисао била је да се наследство искористи за школовање сиромашне деце. Стара кућа на тргу изнајмљивана је до 1893. када је Црквена општина одлучила да је сруши и на том месту подигне ново здање, које је до данас познато под именом „Задужбина баронице Јовић”. Првобитни пројекат наручен је код архитекте Момчила Тапавице, али је га је израдио архитекта Владимир Николић. Нову зграду требало је надовезати на већ постојећи објекат Градске куће и формирати целину. Градња је завршена 1904. године. 

Тапавица је поново ангажован 1928., када је надограђен спрат. Фасада новог дела објекта је у свом декоративном концепту усклађена са оним старијим.  

Како се из тендерске документације  може приметити, након детаљног прегледа украсних елемената (конзола) утврдиће се које су оштећене у мери да морају бити замењене новим, а које је могуће рестаурирати на лицу места. Фасаде се завршно боје силиконским бојама. 

Ј. Вукашиновић

Фото: Покрајински завод за заштиту споменика културе – тендерска документација

Пише:
Пошаљите коментар
КОНГРЕС У ВРДНИКУ ИСПУНИО ОЧЕКИВАЊА Директорка ТОВ Др Наташа Павловић: „Следе још два у Вршцу и Бечеју, а очекујем да ће заживети и у наредним годинама“

КОНГРЕС У ВРДНИКУ ИСПУНИО ОЧЕКИВАЊА Директорка ТОВ Др Наташа Павловић: „Следе још два у Вршцу и Бечеју, а очекујем да ће заживети и у наредним годинама“

31.05.2024. 14:37 14:47
ПИК Бечеј на Дану поља представио пројекат паметног наводњавања

ПИК Бечеј на Дану поља представио пројекат паметног наводњавања

29.05.2024. 13:27 16:27