USKORO počinju radovi na obnovi ZADUŽBINE BARONICE JOVIĆ u Bečeju; Zgrada opštinske uprave dobiće novo ruho; Evo kako će izgledati
BEČEJ: Zgrada Opštinske uprave Bečej uskoro će biti obnovljena, a radovi će trajati šest meseci.
Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture raspisao je tender za investiciono održavanje dela objekta, što podrazumeva konzervatorsko-restauratorske radove na krovu zadužbine baronice Jović. Ponude na tender za izbor izvođača podnose se do 12. juna, tako da bi, imajući u vidu sve rokove, obnova objekta na Trgu Oslobođenja 2 mogla da počne u julu.
Zgrada zadužbine baronice Jović zajedno sa Gradskom kućom u Bečeju predstavlja sedište opštinske uprave. Jednospratni objekat, površine 3.526 kvadratnih metara, jedan je od najznačajnih i najupečatljivijih u gradu i rešenjem iz 1976. godine zaštićen je kao spomenik kulture. Građevina se nalazi u okviru prostorne kulturno-istorijske celine „Staro jezgro Bečeja- Trg Pogača” koja je od 1991. godine proglašena za kulturno dobro od velikog značaja.
„Zdanje ima stilske odlike istorizma, što je uslovljeno nadovezivanjem na nešto stariji objekat Gradske kuće. Arhitekta je insistirao na simetriji, akademskoj strogosti, na ravnoteži masa i upotrebljenih dekorativnih elemenata”, navodi se u dokumentaciji objavljenoj na Portalu javnih nabavki. Kako je prva faza obuhvatila deo krova i sat u kuli Gradske kuće, u ovoj fazi radiće se na krovu na drugom delu zdanja. Predviđena je demontaža krovnog pokrivača i zamena novim, od biber crepa, a opšivi od pocinkovanog lima se demontiraju i izrađuju novi od bakarnog lima, kojim će biti pokrivene i kupole.
Projektom su predviđeni i fasaderski radovi na atici i timpanonu.
Nadležni napominju da je vizuelnim pregledom ustanovljeno da je krovni pokrivač devastiran, biber crep prekriven mahovinom i ispada iz položaja, a na pojedinim mestima nedostaje, dok je limarija propala. Osim toga, mreže protiv ptica, postavljene po limenim opšivima venaca, su, kako kažu, nefunkcionalne, ptice u njima prave gnezda, a celokupna limarija prekrivena je rđom i ptičjim izmetom. Streha sa dvorišne strane je na pojedinim mestima propala. Krovna konstrukcija je u dobrom stanju, osim u delu konstrukcije kupole, koja se nalazi na uglu zgrade. Jedna greda je ispala iz položaja, te se kupola nakrivila na jednu stranu i preti da se sruši. Centralni timpanon sa natpisom je devastiran, malterski sloj otpada, boja se ljuspa i kruni. Akroterije na uglovima kupola su prekrivene biodegradacijom i jedna nedostaje.
Baronica Eufemija Jović, rođena Janković (1779-1861), bila je supruga barona Stevana Jovića od Sigenberga. Ostavši bez direktnih naslednika, 1861. godine veći deo imovine ona je zaveštala Srpskoj starobečejskoj pravoslavnoj opštini. Njena zamisao bila je da se nasledstvo iskoristi za školovanje siromašne dece. Stara kuća na trgu iznajmljivana je do 1893. kada je Crkvena opština odlučila da je sruši i na tom mestu podigne novo zdanje, koje je do danas poznato pod imenom „Zadužbina baronice Jović”. Prvobitni projekat naručen je kod arhitekte Momčila Tapavice, ali je ga je izradio arhitekta Vladimir Nikolić. Novu zgradu trebalo je nadovezati na već postojeći objekat Gradske kuće i formirati celinu. Gradnja je završena 1904. godine.
Tapavica je ponovo angažovan 1928., kada je nadograđen sprat. Fasada novog dela objekta je u svom dekorativnom konceptu usklađena sa onim starijim.
Kako se iz tenderske dokumentacije može primetiti, nakon detaljnog pregleda ukrasnih elemenata (konzola) utvrdiće se koje su oštećene u meri da moraju biti zamenjene novim, a koje je moguće restaurirati na licu mesta. Fasade se završno boje silikonskim bojama.
J. Vukašinović
Foto: Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture – tenderska dokumentacija