Удружењу „Алтруист“ из Жабља потребна донација
ЖАБАЉ: Удружење родитеља и хранитеља деце и омладине са сметњама у развоју „Алтруист“ ушло је у процес лиценцирања, али им за тај поступак недостаје још око 100.000 динара.
Уколико ту дозволу не добију до краја године, изгубиће право на закуп објекта у којем бораве и који им финансирају Црквене општине Српске православне цркве Жабаљ и Чуруг. Имају помоћ локалне самоуправе, иако није у обавези да им помаже док не добију лиценцу. Сва материјална средства која су до сада добијали била су добра воља локалне самоуправе и донатора, а када буду лиценцирани, држава ће имати законску обавезу да покрива одређене трошкове.
Председник Удружења „Алтруист“ Анђелко Томић каже да је до краја године једино битно скупити око 100.000 динара за трошкове инспекција које треба да прегледају објекат у којем раде, а од јануара ће правити планове за све остало.
- Потребно је још улагати у реновирање објекта. Неопходно је да заменимо поломљене прозоре и да опремимо тоалет, али то све остављамо за идућу годину, јер се сад фокусирамо да у наредна три месеца добијемо лиценцу - наглашава Томић, додајући да ће уколико не успеју, њихов губитак бити огроман.
Први услов је елаборат, који већ имају. Испунили су и други услов, а то су запослени стручни радник и сарадник, те им фали још само да испуне трећи услов, а то је да инспекције изађу на терен и потврде да објекат има услове за рад. Запослени у удружењу организују хуманитарне свирке, како би скупили потребан новац, али безуспешно, јер одзива суграђана готово да нема.
Игре без граница у понедељак
Удружење „Алтруист“ организује пету Специјалну олимпијаду „Игре без граница“ у понедељак, 22. октобра од 10 часова у Спортској хали у Жабљу. Очекују око 16 екипа учесника, односно око 100 особа са инвалидитетом са пратиоцима и 60 ангажованих волонтера. Од многобројних догађаја које организују различита удружења, Олимпијада „Алтруиста“ после треће године организовања постала је једна од десет манифестација од значаја за Србију.
Видљивији за заједницу
Деца из „Алтруиста” често шетају Жабљем и реализују активности на отвореном, скрећу пажњу на себе и на тај начин помажу развијању свести суграђана о проблематици особа са сметњама у развоју. Видљивији су за заједницу од пресељења у некадашњу зграду суда у центру, поред основне школе. Док су били у малој неугледној просторији, за „Алтруист“ знали су само пријатељи и чланови породица корисника. Због тога позивају све оне који желе да помогну да и даље имају право на просторије које уређују и у којима су испланирали многобројне активности да им помогну колико су у могућности, уплатом на жиро рачун 160-363602-35.
Они поручују да је битно развити хуманитарну свест суграђана, јер им значи и најмања ситница попут папира и другог материјала за свакодневне активности. Удружење „Алтруист“ усмерено је ка васпитно-корективном раду са децом и омладином са сметњама у развоју и нема обавезу описмењавања, иако то негује кроз свакодневни рад, те је тако акценат на социјализацији и дружењу. Струковни васпитач и стручни сарадник „Алтруиста“ Раденка Павлов сматра да је важно препознати интересовање корисника и на тај начин их животно оспособљавати.
- Ми се фокусирамо на васпитно усмерење, не толико на образовно, као школе. Није нам важно да ли ће деца знати континенте и главне градове ако не знају основне животне ствари и вредности, које протежемо кроз све наше активности. Обраћамо пажњу на то да умеју да вежу пертлу, да помогну другару да устане кад падне, да додају неком чашу воде - наводи наша саговорница.
У општини Жабаљ ово је једино удружење које се бави децом и омладином са сметњама у развоју. Његово гашење затворило би све садашње и потенцијалне кориснике у круг породице. Стручна радница мастер педагог Данијела Проле наглашава да је за све кориснике удружења јако важно да стално буду у систему, те је зато значајна улога „Алтруиста“, јер су њихова циљна група и млади који заврше школу, али баве се и школарцима као потпора школском систему.
- Слободно време, затвореност у једном кругу, може само да их уназади, тако да стално морају имати неке активности као што су свакодневне обавезе попут садње цвећа, сређивања дворишта, а све то уче и функционишу кроз игру. Ми знамо које су мане сваког од њих, али се фокусирамо на њихове врлине, а емоција је у развоју наших корисника најважнија - каже Данијела Проле, додајући да особе са сметњама у развоју и те како могу емоционално да сазру.
М. Рашић
Пројекат „Акценат на Жабаљ” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.