Udruženju „Altruist“ iz Žablja potrebna donacija
ŽABALJ: Udruženje roditelja i hranitelja dece i omladine sa smetnjama u razvoju „Altruist“ ušlo je u proces licenciranja, ali im za taj postupak nedostaje još oko 100.000 dinara.
Ukoliko tu dozvolu ne dobiju do kraja godine, izgubiće pravo na zakup objekta u kojem borave i koji im finansiraju Crkvene opštine Srpske pravoslavne crkve Žabalj i Čurug. Imaju pomoć lokalne samouprave, iako nije u obavezi da im pomaže dok ne dobiju licencu. Sva materijalna sredstva koja su do sada dobijali bila su dobra volja lokalne samouprave i donatora, a kada budu licencirani, država će imati zakonsku obavezu da pokriva određene troškove.
Predsednik Udruženja „Altruist“ Anđelko Tomić kaže da je do kraja godine jedino bitno skupiti oko 100.000 dinara za troškove inspekcija koje treba da pregledaju objekat u kojem rade, a od januara će praviti planove za sve ostalo.
- Potrebno je još ulagati u renoviranje objekta. Neophodno je da zamenimo polomljene prozore i da opremimo toalet, ali to sve ostavljamo za iduću godinu, jer se sad fokusiramo da u naredna tri meseca dobijemo licencu - naglašava Tomić, dodajući da će ukoliko ne uspeju, njihov gubitak biti ogroman.
Prvi uslov je elaborat, koji već imaju. Ispunili su i drugi uslov, a to su zaposleni stručni radnik i saradnik, te im fali još samo da ispune treći uslov, a to je da inspekcije izađu na teren i potvrde da objekat ima uslove za rad. Zaposleni u udruženju organizuju humanitarne svirke, kako bi skupili potreban novac, ali bezuspešno, jer odziva sugrađana gotovo da nema.
Igre bez granica u ponedeljak
Udruženje „Altruist“ organizuje petu Specijalnu olimpijadu „Igre bez granica“ u ponedeljak, 22. oktobra od 10 časova u Sportskoj hali u Žablju. Očekuju oko 16 ekipa učesnika, odnosno oko 100 osoba sa invaliditetom sa pratiocima i 60 angažovanih volontera. Od mnogobrojnih događaja koje organizuju različita udruženja, Olimpijada „Altruista“ posle treće godine organizovanja postala je jedna od deset manifestacija od značaja za Srbiju.
Vidljiviji za zajednicu
Deca iz „Altruista” često šetaju Žabljem i realizuju aktivnosti na otvorenom, skreću pažnju na sebe i na taj način pomažu razvijanju svesti sugrađana o problematici osoba sa smetnjama u razvoju. Vidljiviji su za zajednicu od preseljenja u nekadašnju zgradu suda u centru, pored osnovne škole. Dok su bili u maloj neuglednoj prostoriji, za „Altruist“ znali su samo prijatelji i članovi porodica korisnika. Zbog toga pozivaju sve one koji žele da pomognu da i dalje imaju pravo na prostorije koje uređuju i u kojima su isplanirali mnogobrojne aktivnosti da im pomognu koliko su u mogućnosti, uplatom na žiro račun 160-363602-35.
Oni poručuju da je bitno razviti humanitarnu svest sugrađana, jer im znači i najmanja sitnica poput papira i drugog materijala za svakodnevne aktivnosti. Udruženje „Altruist“ usmereno je ka vaspitno-korektivnom radu sa decom i omladinom sa smetnjama u razvoju i nema obavezu opismenjavanja, iako to neguje kroz svakodnevni rad, te je tako akcenat na socijalizaciji i druženju. Strukovni vaspitač i stručni saradnik „Altruista“ Radenka Pavlov smatra da je važno prepoznati interesovanje korisnika i na taj način ih životno osposobljavati.
- Mi se fokusiramo na vaspitno usmerenje, ne toliko na obrazovno, kao škole. Nije nam važno da li će deca znati kontinente i glavne gradove ako ne znaju osnovne životne stvari i vrednosti, koje protežemo kroz sve naše aktivnosti. Obraćamo pažnju na to da umeju da vežu pertlu, da pomognu drugaru da ustane kad padne, da dodaju nekom čašu vode - navodi naša sagovornica.
U opštini Žabalj ovo je jedino udruženje koje se bavi decom i omladinom sa smetnjama u razvoju. Njegovo gašenje zatvorilo bi sve sadašnje i potencijalne korisnike u krug porodice. Stručna radnica master pedagog Danijela Prole naglašava da je za sve korisnike udruženja jako važno da stalno budu u sistemu, te je zato značajna uloga „Altruista“, jer su njihova ciljna grupa i mladi koji završe školu, ali bave se i školarcima kao potpora školskom sistemu.
- Slobodno vreme, zatvorenost u jednom krugu, može samo da ih unazadi, tako da stalno moraju imati neke aktivnosti kao što su svakodnevne obaveze poput sadnje cveća, sređivanja dvorišta, a sve to uče i funkcionišu kroz igru. Mi znamo koje su mane svakog od njih, ali se fokusiramo na njihove vrline, a emocija je u razvoju naših korisnika najvažnija - kaže Danijela Prole, dodajući da osobe sa smetnjama u razvoju i te kako mogu emocionalno da sazru.
M. Rašić
Projekat „Akcenat na Žabalj” realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.