Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Завичајном музеју „Котарка” отворен Дућан Бауерових  

09.10.2022. 18:34 18:37
Пише:
Фото: Zavičajni muzej "Kotarka"

Завичајни музеј „Котарка“ у Новом Милошеву, смештен у објекту који припада амбијенталној целини дворца грофовске породице Карачоњи, постао је богатији за Дућан Ђорђа и Акоша Бауера из 1926. године.

Овај стари дућан је, током манифестације „Јесења ноћ музеја“, коју је крајем септембра по први пут организовало Удружење за неговање традиције Нови Бечеј, свечано отворио Чаба Мезеи, чукунунук Ђорђа Бауера. Том приликом је, у прелепом амбијенту Житног магацина, уприличена и изложба фотографија која приказује живот чувене трговачке породице Бауер из Беодре, некадашњег села које се данас налази у саставу Новог Милошева. Такође, била је ово и прилика да се прикаже све оно што је у prеthodnom периоду урађено у Завичајном музеју „Котарка“.

- Добили смо пуно експоната од породице Бауер и била би штета да све то не заокружимо у једну целину. Зато смо направили поставку дућана из 1926. године, према фотографијама које смо добили од потомака фамилије - прича за „Дневник“ председник Удружења за неговање традиције Нови Бечеј Драган Раушки који је, заједно са Сашом Стокићем и Лидијом Јосимовић, и приредио изложбу посвећену Бауеровима.

Идеја о оснивању музеја у Новом Милошеву зачета је још двадесетих година прошлог века. Ђорђе и Акош Бауер су били страствени колекционари, сакупљачи антиквитета и визионари. Од 1926. године фотоапарат Акоша Бауера је бележио на стотине призора из Беодре, Карлова, Новог Бечеја, Бача и многих места у Војводини. Колекција фотографија броји преко 1.500 јединица и све су оне скениране и чине значајан фундус у Музеју „Котарка“. За њиховог живота музеј није основан, али је унука, односно ћерка Илона – Илуци Мезеи Бауер била прва донаторка код оснивања збирке у „Котарци“ и сталан приређивач текстова за Прилоге за монографију Новог Милошева.

- Тетка Илонка нам је давала значајне податке, поклањала предмете на којима нам завиде и озбиљнији музеји, али је пренела и жицу донаторства на свог сина Чабу, који је у ствари заокружио причу, подарио мноштво предмета и омогућо нам отварање Дућана Бауерових. Да би дућан данас био пред посетиоцима, заслужни су и столар Добривој Дакић, који је израдио недостајуће делове, Основна школа „Милоје Чиплић“, која је поклонила неколико ормана, Радмила Раушки, која је са породицом данима радила реплике производа из 1926. године, и Искра Попов, која је фарбала, припремала и ређала све што се налази у дућану – наводи Драган Раушки, који је све то успео да сабере и да створи чаролију у виду Дућана Бауерових.

Поред дућана, на спрату Житног магацина налази се и изложба посвећена породици Бауер. Од безброј прикупљених фотографија било је тешко изабрати неколико десетина и на њима приказати породични живот током више од 100 година.

- Трудили смо се да изаберемо оне посебно занимљиве, које могу да нам дочарају дешавања у некадашњој Беодри и да покажу породични и друштвени живот тог времена – истиче Раушки.

Иначе, реализација идеје о претварању објекта ,,Котарка“ у Завичајни музеј започета је још 1994. године. Тада је почело интензивно прикупљање експоната за будућу завичајну збирку, која тренутно броји више од 7.000 предмета. Радови на реконструкцији самог објекта започети су 2001. године и теку у континуитету до данас.

У Завичајном музеју „Котарка“ представљен је, између осталог, историјат урбанистичког и градитељског развоја Новог Милошева, грофовске породице Карачоњи, три црквене парохије, трговине и занатства... Једна просторија је посвећена представљању текстилних рукотворина и покућстваа, друга приказује гостинску - предњу собу са креветом, клупом, столом и столицама, орманом и доловом, крпарама и ћилимима, као и другим занимљивим детаљима које употпуњавају и дочаравају живот „газдачке“ породице с краја 19. века.

- Други део „Котарке“ са аутентичном дрвеном конструкцјиом реконструисан је 2011. године и у целини је посвећен пољопривреди. Дрвена дугачка кола, посуђе, летња кухиња са свим предметима за спремање хране, саонице, као и ситан пољоприврени алат смештени су у средишњем делу објекта. Пољопривредне машине и алатке – колица, тријери за жито, кантар, плугови, бурад за вино, машина за запрашивање жита, сандук за брашно, погребна кола, те бројне фотографије, дочаравају развој пољопривреде током 19. и 20. века – наглашава Раушки.

Поред „Котарке“, у којој је смештен део поставке Завичајног музеја у Новом Милошеву, започета је и реконструкција и рестаурација Житног магацина.

- Након реконструисаног крова на Житном магацину током 2012. и 2013. године, за које је средства обезбедило Министарство културе и информисања, Завод за заштиту споменика културе Зрењанин је поново 2014. конкурисао код истог министарства за реконструкцију приземља. Средства су добијена и почетком 2015. уређено је приземље. Обиман посао је завршен у предвиђеном року, тако да је ,,Ноћ музеја 2015” године одржана у новоотвореном приземљу. У делу приземља су постављени панои који су дочарали градитељско наслеђе породице Карачоњи које се налазило у Србији, Мађарској и Румунији. Поред тога, приземље добија и намештај који се својевремено налазио у дворцу Карачоњијевих – Каштиљу: клавир, билијарски сто, салонску гарнитуру и столице. Део простора се опрема намештајем – столицама и фотељама, које користи публика код праћења разних програма и манифестација – објашњава Драган Раушки.  

Жељко Балабан  

 

Пројекат „Култура у Новом Бечеју” реализује „ДВП Дигитал” ДОО, а суфинансира Општина Нови Бечеј. Ставови у подржаном пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.  

Пише:
Пошаљите коментар