У СУСРЕТ СТОГОДИШЊИЦИ РОЂЕЊА НАИВНОГ СЛИКАРА МАРТИНА ЈОНАША Спомен-дом чува сећање на живот уметника (ФОТО)
Мартин Јонаш (1924-1996) спада међу најистакнутије личности светског наивног сликарства, те Галерија наивне уметности у Ковачици планира да наредна година буде управо посвећена том великом уметнику поводом 100 година од његовог рођења. Уз то био је један од оснивача те установе културе у Ковачици.
Кућа Мартина Јонаша, односно Спомен-дом, у Чапловичовој улици 23 у Ковачици, сведочи о његовом великом таленту и животу. Уз помоћ словачке Владе и Покрајинске владе Јонашова кућа је реновирана и свечано отворена у мају 2014. године и претворена у Спомен дом и то на 90. годишњицу њеовог рођења. Тиме је испуњена жеља тог великана словачког наивног сликарства, који је настојао да његова заоставштина буде презентована јавности. Зидови собе, у којој је сликао, прекривене су фотографијама, медаљама и дипломама.
Полице препуне стручне литературе, фасцикле са обимном коресподенцијом, часописи и новине из целог света са репортажама о уметнику – драгоцен архив чланака и фотографија. Ту је и збирка слика, историјских докумената, књига и старих периодичних издања везаних за историју словачке заједнице у Војводини.
У реновираној кући уметника познатог широм света налази се 140 његових слика, око 1.000 осликаних тањира, 200 православних икона и неколико стотина слика младих уметника. Улагањем девју влада у очување његовог дома додатно обогаћена туристичка понуда Ковачице и Баната.
Јонаш је почео да слика у двадесет првој години и први пут је излагао у Ковачици. Он је уз Зузану Халупову најзначајнији представник наивног сликарства захваљујући коме је Ковачица добила значај метрополе на карти света наиве.
Током плодног и активног уметничког рада, излагао је на више од 450 самосталних и колективних изложби. Био је добитник високих међународних уметничких признања и примио кључеве неколико европских градова. Поред Салвадора Далија и Рената Гатуса добитник је златне медаље на великој међународној изложби цртежа у Италији 1978. године.
С. Ковач