Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Остојићеву Дани гусака приређени трећи пут

28.10.2019. 17:15 17:18
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

ОСТОЈИЋЕВО: Манифестацију „Дани гусака“ трећи пут је у Остојићеву, месту у чоканској општини, организовало Удружење „Мађарски културни круг“ уз подршку локалне самоуправе.

Сунчано време пријало је учесницима и посетиоцима, а поред тога што је на такмичењу у черупању гусака летело перје, ширио се мирис гурманлука са штандова педесетак екипа из војвођанских места.

На свечаном отварању манифестације учеснике су поздравили главни организатор Миклош Репергер и председница чоканске општине Стана Ђембер.

- Лепо је видети оволики број учесника на „Данима гусака“, а овакве манифестације за нас значе пре свега очување традиција Баната. Остојићево је место у коме је највеће јато гусака у нашој општини, па се неговању традиција гушчарства придаје све већи значај, јер има потенцијала да се гушчарство развија. Битно је и да се људи у оваквим приликама друже, а овакве манифестације уживају подршку локалне самоуправе - наглашава председница чоканске општине Стана Ђембер.  

 У черупању гусака највештији је био Золтан Борош из Горњег Брега, укупни победник у справљању кулинарских специјалитета је Рихард Пожар из Чоке, а најлепши штанд имала је екипа Бранка Матаруге из Сенте

Сви учесници и бројни посетиоци су уживали у припремању и дегустрирању јела од гушчијег меса и целодневном забавном програму. За припрему специјалитета жртвовано је 50 гусака из јата Миклоша Репергера, који је у улози домаћина и главног организатора. 

У черупању гусака такмичили су се заједно мушкарци и жене, а највештији је био Золтан Борош, коме је припао победнички пехар. Друго место освојио је Ђерђ Касаш, а треће Габор Хорват.

Члан оцењивачког жирија, мајстор кулинарства члан Удружења аматерских кувара Војводине Никола Беко из Бачке Тополе први пут је био на манфиестацији у Остојићеву, и пријатно је изненађен да су учесници из бројних кулинарских екипа веома маштовити па од гушчијег меса справљају разне специјалитете. Оцењивање је, каже, тешко кад је превелики број учесника, а на „Данима гусака“ тај број је по мери домаћина и може се реално дати суд о томе ко справља најукуснија јела.

За укупног победника у справљају јела од гушчијег меса проглашен је Рихард Пожар из Чоке, а друго место припало је Бранку Матаруги из Сенте, чија је екипа понела признање за најлепши штанд и друго место за торту у облику гуске, са укусом ваниле и шумског воћа, коју је направила његова ћерка Данијела Попадић из Мокрина.

- Од гушчијих специјалитета спремам паприкаш и пуњене гушчије вратове. Кожура од гушчијег врата напуњена је гушчијом yigеricom, мешаном са гушчијом паштетом и обогаћена куваним јајима. Посебно се спрема и печено месо гуске у меду са посебним додацима, које не откривам - каже Матаруга.

Денеш Кењереш из Мартоноша, коме су асистирали чланови породице и другар Иштван Фејеш, такође је спремао широку палету јела, практично све што је могуће. У котлићу се крчкао перкелт од гушчијих вратова, правио је и пуњену кожу гушчијег врата, сарму од гушчијег меса, печене батаке уз додатак дуње и другог воћа, батаци су се још пекли са додатком меда, рузмарина и сенфа, а замирисали су и гушчији чварци.

- Гушчије месо може на стотину начина да се спрема, само на оваквим манифестаицјама баш нема времена да се све покаже, него само четири-пет специјалитета. Чини ми се да једино још ми у Мартоношу држимо сваке сезоне по 12 гусака и све заврше у котлићу, као печење и разним гурманлуцима. Некада су гуске држали у сваком домаћинству, а сада нема пашњака, па су и гуске скоро ишчезле - констатује Кењереш.


Гуске је исплативо држати

Миклош Репергер из Остојићева држи јато од 600 гусака, што је добра база да се организује манифестација посвећена гускама, очекујући да се можда постигне да у селу поново буде пуно белих јата.

- Сада прођеш кроз село и не можеш видети гуску, а некада су се масовно напасале на сокацима и околним пашњацима. Гуске су интересантне и некада су као живина биле заступљене готово у сваком домаћинству. Може лепо да се гаји и са мало труда може да донесе солидан приход од перја и меса - сматра Репергер.

Перјар Чаба Гуљаш из Горњег Брега, који ове сезоне има јато од 8.000 гусака, бави се откупом и прерадом перја, такође и извозом, каже да су могућности за унапређење гушчарства велике, али да највећи проблем представља сировинска база, због смањеног узгоја гусака.

- Захтева за перјем из Србије има у Јапану, где сада извозимо око тону и по годишње, а могло би неколико пута више. Млади се нерадо одлучују да уђу у узгој гусака, али полазим од тога да ако сам ја као економист научио да чупам перје, онда то може свако ко има вољу да се бави тим послом - каже Гуљаш.


Међу учесницима из војвођанских места била је и екипа Ранка Милиновића из Чуруга, који каже да је и у овом месту гусака много мање него раније, када су се сокаци белели од јата која се увече враћају кући са испаше.

- Спремамо паприкаш и супу, а гушчије месо укусно је и испод сача, тако да ће бити за гозбу наше веселе дружине. Рецепти су чиста импровизација, треба само доброг материјала и мало стрпљења, а најважније је да се лепо дружимо и веселимо - истиче Милиновић.

Текст и фото: М. Митровић

Пише:
Пошаљите коментар