У Чоки успешна летња акција добровољног давања крви
ЧОКА: Током лета залихе крви су на веома ниском нивоу, па волонтери Црвеног крста позивају доборовољне даоваоце свих крвних група да се одазову акцијама и донирају крв.
За хуманост нема летњег предаха, јер се у Чоки акцији добровољног давања крви одазвало 36 особа, од који је драгоцену течност могло да дарује њих 31, потврдивши хуманост на делу, док остали нису могли из медицинских разлога. Акцију су организовали Завод за трансфузију крви Војводине из Новог Сада у сарадњи са Црвеним крстом Чока.
Међу редовним давалацима крви је Дејан Сретеновић, који је до сада крв дао 74 пута, који каже да је почео још 1993. додине у средњој школи у Београду, потом наставио на служењу војног рока и након наставио да учествује у хуманој мисији.
- Имамо организовано удружење давалаца крви Железнице Србије, где сам запослен, па смо путовали по Србији и давали крв где је било потребно, од Кикинде, Новог Сада, али претежно у Чоки и Сенти. За мене ово предстваља једну врсту хуманости и здравствену контролу крвне слике – напомиње Сретеновић.
Мештанка Остојићева Марија Декањ, такође се одазвала организованој акцији добровољног давања крви у Чоки и до сада је драгоцену течност даровала 29 пута.
– У данашње време другачије не могу да изразим хуманост, једино на тај начин, пошто сам и сама у лошем положају, али доприносим бар нешто, колико могу. Неки пут осмех није довољан, па бар то што имам могу некоме здравље да поклоним – каже Марија Декањ.
Узимајући у обзир број становника и потенцијалних давалаца, одзив мештана чоканске општине овој акцији показује ниво хуманости људи који живе овде. Према оцени др Зоране Будаков Обрадовић, с обзиром на то да је летњи период, акција добровољног давања крви у Чоки била је успешна. Она је подсетила и на то ко може да буде добровољни давалац крви. – Поред основних законских регулатива које се тичу индикације за добровољно давање крви, као што је животно доба од 18 до 65 година особа мушког и женског пола, ту су и неке наше медицинске индикације које давалац треба да испуњава. Пре свега у телесној маси, не толико у погледу висине, али треба да је здрав, да не болује ни од једне акутне или хроничне болести, да тренутно не користи или да није тренутно користио неку терапију и наравно да се добро психофизички осећа - објаснила је др Будаков Обрадовић.
Нови Закон о трансфузијској медицини почео је сукцесивно да се примењује од 1. јануара 2018. године. Законом су предвиђена два нивоа трансфузије, где први чине службе за трансфузију, а други ниво су опште болнице које постају банке крви за лечење пацијената. Акције добровољног давања крви у Чоки одржавају се према унапред одређеном распореду, а у организацији Црвеног крста Чоке и Завода за трансфузију крви Војводине.
М. Митровић
Пројекат „Чока транспарентно” реализовала је „Панонија медиа” у сарадњи са „Дневником”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.