Топле пробе откриле хаварију
БАЧКА ПАЛАНКА: Као и у већини топлана у Србији топле пробе су завршене и у Бачкој Паланци, али већ неколико дана овде нема грејања у становима оних које греје овдашња котларница ДП „Нови Сад – гас“.
- Тако ће бити вероватно и у наредних седам дана, јер по временској прогнози нема смисла грејати станове и пословни простор када се температура не спушта испод 12 степени – каже Владимир Жилаи, руководилац котларнице овдашњег дистрибутера топлотне енергије. - Пробе су завршене, али смо имали велику хаварију на топловоду коју ћемо санирати за два-три дана. Оно што је за наше потрошаче сигурно најбитније то је податак да грејање није и неће поскупети, али и овог пута апелујемо на све оне који имају дугове из ранијег периода да то регулишу на нашој благајни у центру Бачке Паланке. Друштвено предузеће „Нови Сад – гас“ у центру Бачке Паланке испоручује топлотну енергију за 700 корисника међу којима су станови у Стамбеном блоку „Партизан“ у центру вароши, а поред станова греју и основне и средње школе, државне институције, али и пословни простор. Такође, ова фирма и у Челареву греје око 200 станова. - Поред даљинског грејања ми испоручујемо природни гас и за наше индивидуалне потрошаче, домаћинства, фабрике и друга правна лица – додаје Жилаи. - За индивидуална домаћинства цена гаса се није и, колико ја имам сазнања, неће мењати у току грејне сезоне. Значи да кубни метар природног гаса за домаћинства кошта са ПДВ око 40 динара.
Како смо сазнали у Бачкој Паланци на гасну мрежу је прикључено око 4.000 домаћинстава, међутим prеthodnih, а посебно ове године подоста потрошача је прешло на другу врсту огрева. Пре свега у овом делу највише се преферира огревно, првенствено „тврдо дрво“.
Тренутно, када су дани топли и температура преко дана прелази 20 степени, због хладног јутра многи, посебно који имају малу децу и старе и болесне, догревају своје просторије. Највише се користе клима уређаји, али и термо пећи, уљни и норвешки радијатори, па чак и кварцне пећи. Тако ће бити, веле докле год зима не покаже зубе, а надају се да су прогностичари погодили дугорочну прогнозу за ову зиму, односно да ће бити доста блажа од прошле, да неће бити пуно ледених дана који празне новчанике и шупе са огревом.
Процењује се да су власници стоваришта огрева, али и организације као што су удружења пензионера и инвалида рада својим члановима и купцима обезбедили преко 10.000 кубних метара огревног дрвета. Најтраженији су цер и буква, али и багрем. Цена кубног метра ове врсте огрева расла је током године па је са пролећних 4.600 тренутно достигла 5.800 - 6.000 динара. Трговци кажу да су потрошачи поучени лошим искуством из прошле године када је било преко 60 ледених дана и када је многима пред крај зиме понестало огрева, а рачуни за гас и струју били астрономски, овог пута наручивали у просеку за трећину више огрева него раније.
М. Суџум