light rain
13°C
30.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0589
usd
108.2475
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Светски дан књиге обележен у жабаљској библиотеци

26.04.2022. 08:37 08:40
Пише:
Фото: Б. Рашић

ЖАБАЉ: Светски дан књиге и ауторских права обележава се 23. априла, а одлука о обележавању тог дана донета је на Генералној конференцији Унеска, одржаној у Паризу 1995. године.

Одабран је баш тај датум, јер је тада годишњица смрти чувених писаца Шекспира, Мигела де Сервантеса, Гарсиласа де ла Веге, а тог датума рођен је и Владимир Набоков. Иако се широм света тај дан обележава од 1995. године, у Шпанији је почело још 1926. и то као део прославе Дана Светог Ђорђа, када традиционално мушкарци поклањају руже, а жене књиге.

Ове године, како у свету, тако и у Србији обележава се 27. Светски дан књиге, а током 2022. обележићемо и 130 година од рођења Иве Андрића и 20 година од оснивања Српског библиографског друштва. Тим поводом, посетили смо Општинску народну библиотеку „Вељко Петровић“ у Жабљу, која годинама уназад много улаже у свој напредак.

Библиотекарка Дубравка Дудић свој живот посветила је књизи, следећег месеца постаје пензионерка, али то не значи да више неће свакодневно боравити у жабаљској библиотеци, како сама истиче.

- Књига је благо кроз које негујемо језик, културу и обичаје, наше навике, хранимо своју душу, душу наших најближих. Без књиге живот не може да постоји као садржај, стваран и суштински. Светски дан књиге је за мене само повод да причамо о књигама, за мене је заправо дан књиге сваки дан. Она је културно добро које је неопходно сваком човеку, од рођења, па до краја живота, да буде уз њега. Младима бих препоручила да дођу у библиотеку и узму књигу у руке. Морам да признам да припадам генерацији оних читалаца који морају књигу да држе у руци, да је отворе и читају онолико колико та књига оставља трага у њима. Нека дођу код нас и погледају фонд, некада и не знају шта је то што им се чита и шта је то што их дотиче, али када дођу овде, сами најбоље открију шта им одговара у том тренутку, јер у неком другом тренутку би можда прочитали нешто потпуно другачије - поручује Дубравка и додаје да свака књига има своју поруку и свака књига постоји за неког читаоца, односно не постоји стара и нова књига, него мисао коју усвајамо из те књиге и којом развијамо свој ум.

Свако ко је у последњих неколико година дошао као гост у жабаљску библиотеку могао је да види колико је уложено у инфраструктуру објекта, као и у очување и презентовање музејске поставке коју библиотека поседује, као и у презентацију књижног фонда, који је изузетно богат и разноврстан. Фонд библиотеке броји око 50.000 књига, а стално се допуњава, захваљујући конкурсима Министарства културе, Покрајинског секретаријата за културу и захваљујући Општини Жабаљ.

Уредница културног програма ОНБ „Вељко Петровић“ Варја Нешић истиче да сваке недеље организују радионице за децу и младе и књижевне вечери за одрасле.

- С обзиром на то да поседујемо неколико одељења, укључујући и одељење за стручну литературу, дечје одељење, позајмно одељење за одрасле, као установа смо одговорни да допремо до наше читалачке публике. Данас је то изазов, јер библиотека више није место у које људи свраћају успут, можда је то некада била. Тако да је наш план отварање библиотеке грађанима, на свим нивоима и у свим генерацијама, то је наша мисија - подвлачи Нешићева.

Како поручују из ОНБ „Вељко Петровић“, свакодневно раде на томе да путем средстава модерних технологија допру до свих структура читалаца. Пензионери, запослени, млади и деца немају исти приступ информацијама, те тако запослени у библиотеци кроз израду веб странице, присуство на фејсбуку, у будућности и на другим друштвеним мрежама, желе да привуку читаоце, не само ради читања, него и због подизања свести о томе да је живот у књизи и да живот из књиге излази у свим својим разноликостима и вредностима које може да пружи свакој генерацији.

М. Рашић

Аутор:
Пошаљите коментар