Svetski dan knjige obeležen u žabaljskoj biblioteci
ŽABALJ: Svetski dan knjige i autorskih prava obeležava se 23. aprila, a odluka o obeležavanju tog dana doneta je na Generalnoj konferenciji Uneska, održanoj u Parizu 1995. godine.
Odabran je baš taj datum, jer je tada godišnjica smrti čuvenih pisaca Šekspira, Migela de Servantesa, Garsilasa de la Vege, a tog datuma rođen je i Vladimir Nabokov. Iako se širom sveta taj dan obeležava od 1995. godine, u Španiji je počelo još 1926. i to kao deo proslave Dana Svetog Đorđa, kada tradicionalno muškarci poklanjaju ruže, a žene knjige.
Ove godine, kako u svetu, tako i u Srbiji obeležava se 27. Svetski dan knjige, a tokom 2022. obeležićemo i 130 godina od rođenja Ive Andrića i 20 godina od osnivanja Srpskog bibliografskog društva. Tim povodom, posetili smo Opštinsku narodnu biblioteku „Veljko Petrović“ u Žablju, koja godinama unazad mnogo ulaže u svoj napredak.
Bibliotekarka Dubravka Dudić svoj život posvetila je knjizi, sledećeg meseca postaje penzionerka, ali to ne znači da više neće svakodnevno boraviti u žabaljskoj biblioteci, kako sama ističe.
- Knjiga je blago kroz koje negujemo jezik, kulturu i običaje, naše navike, hranimo svoju dušu, dušu naših najbližih. Bez knjige život ne može da postoji kao sadržaj, stvaran i suštinski. Svetski dan knjige je za mene samo povod da pričamo o knjigama, za mene je zapravo dan knjige svaki dan. Ona je kulturno dobro koje je neophodno svakom čoveku, od rođenja, pa do kraja života, da bude uz njega. Mladima bih preporučila da dođu u biblioteku i uzmu knjigu u ruke. Moram da priznam da pripadam generaciji onih čitalaca koji moraju knjigu da drže u ruci, da je otvore i čitaju onoliko koliko ta knjiga ostavlja traga u njima. Neka dođu kod nas i pogledaju fond, nekada i ne znaju šta je to što im se čita i šta je to što ih dotiče, ali kada dođu ovde, sami najbolje otkriju šta im odgovara u tom trenutku, jer u nekom drugom trenutku bi možda pročitali nešto potpuno drugačije - poručuje Dubravka i dodaje da svaka knjiga ima svoju poruku i svaka knjiga postoji za nekog čitaoca, odnosno ne postoji stara i nova knjiga, nego misao koju usvajamo iz te knjige i kojom razvijamo svoj um.
Svako ko je u poslednjih nekoliko godina došao kao gost u žabaljsku biblioteku mogao je da vidi koliko je uloženo u infrastrukturu objekta, kao i u očuvanje i prezentovanje muzejske postavke koju biblioteka poseduje, kao i u prezentaciju knjižnog fonda, koji je izuzetno bogat i raznovrstan. Fond biblioteke broji oko 50.000 knjiga, a stalno se dopunjava, zahvaljujući konkursima Ministarstva kulture, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i zahvaljujući Opštini Žabalj.
Urednica kulturnog programa ONB „Veljko Petrović“ Varja Nešić ističe da svake nedelje organizuju radionice za decu i mlade i književne večeri za odrasle.
- S obzirom na to da posedujemo nekoliko odeljenja, uključujući i odeljenje za stručnu literaturu, dečje odeljenje, pozajmno odeljenje za odrasle, kao ustanova smo odgovorni da dopremo do naše čitalačke publike. Danas je to izazov, jer biblioteka više nije mesto u koje ljudi svraćaju usput, možda je to nekada bila. Tako da je naš plan otvaranje biblioteke građanima, na svim nivoima i u svim generacijama, to je naša misija - podvlači Nešićeva.
Kako poručuju iz ONB „Veljko Petrović“, svakodnevno rade na tome da putem sredstava modernih tehnologija dopru do svih struktura čitalaca. Penzioneri, zaposleni, mladi i deca nemaju isti pristup informacijama, te tako zaposleni u biblioteci kroz izradu veb stranice, prisustvo na fejsbuku, u budućnosti i na drugim društvenim mrežama, žele da privuku čitaoce, ne samo radi čitanja, nego i zbog podizanja svesti o tome da je život u knjizi i da život iz knjige izlazi u svim svojim raznolikostima i vrednostima koje može da pruži svakoj generaciji.
M. Rašić