Све више жена и младих у малом бизнису
ЗРЕЊАНИН: На подручју Средњобанатског округа током прошле године субвенције за самозапошљавање, односно покретање приватног посла, користило је 49 особа са евиденције зрењанинске филијале Националне службе за запошљавање.
Субвенција је прошле године, баш као и ове, износила 250.000 динара, то јест 270.000 динара за особе са инвалидитетом.
- Корисници подстицаја за самозапошљавање начешће региструју услужне и услужно-занатске фирме - козметичке и фризерске салоне, кројачко-шивачке радионице, књиговодствене агенције, ауто-сервисе, електро-сервисе, фирме за грађевинске радове, браварске радионице и друго – каже за „Дневник“ саветница за планирање каријере у зрењанинској филијали Националне службе за запошљавање Александра Штрбац.
Према њеним речима, у протеклих неколико година уочљиви су одређени трендови када је реч о новорегистрованим фирмама. Наиме, све је веће учешће жена и младих у програму за самозапошљавање.
-Појављују се и нове делатности, као што су консалтинг, адвокатске услуге, кетеринг и слично. Чешће се, у односу на период од пре, рецимо, десет година, јављају и високошколци опредељени да покрену сопствени бизнис – објашњава Штрбац.
Међу женама које су у prеthodnom периоду започеле сопствени бизнис налази се и Тања Гаћиновић, која је 2016. у Зрењанину, уз подршку програма за самозапошљавање, регистровала радионицу за израду торти и колача „Буонгиорно Principessa“.
-Првих година рада обим посла је био велики, али сам успевала да испоштујем све наруџбине. Имам сталне муштерије, али и нове, како из града, тако и из околине. Ту су и муштерије које су се одселиле из Зрењанина у Београд и Нови Сад, а и даље наручују торте код мене. Такође, моји клијенти су и компаније које наручују торте када имају годишњице и друга славља за своје запослене - објашњава Тања Гаћиновић.
Период кризе изазван пандемијом коронавируса негативно је утицао на цео угоститељски сектор. Гаћиновић истиче да је промет био мањи него у редовним околностима, али је успела да очува бизнис. Наговештај нормализације ситуације биће ветар у једра пословању у посластичарству, па Гаћиновић очекује повећање обима посла у предстојећем периоду, за када је најављена могућност одржавања свадби, рођендана, матура, односно свих врста славља и окупљања.
За израду торти и колача определила се и Светлана Поповић, која је радионицу „Цецино слатко ћоше“ регистровала прошле године у Зрењанину. Светлана је, иначе, по струци инжењерка хемијске и прехрамбене технологије.
-За ову врсту посла сам се одлучила некако спонтано. Торте и колаче сам правила прво својој породици, а затим и пријатељима, и многима који су их пробали су се свидели. Временом сам одлучила да региструјем управо ову делатност – истиче Поповић.
Радионица „Цецино слатко ћоше“ почела је са радом у години када су епидемиолошки услови отежавали пословање. Ипак, бизнис је опстао, а поред власнице запослена је и једна радница.
-Премостили смо тај период продајом посластица „на комад“ и „за понети“, из расхладне витрине, а од Ускрса је све живнуло. Кренуле су poruybinе и очекујемо да ће са нормализацијом прилика и посао да буде у пуном замаху - истиче Светлана Поповић.
Ж. Балабан