Стрна жита на огледним пољима у Билићу
СОМБОР: Као што је то постала стална пракса сомборска Пољопривредна стручна служба је и овог календарског касног пролећа, а уочи жетве житарица, на својим огледним пољима у Билићу одржала „Дан поља“, посвећен стрним житима.
Поред бројних заинтересованих пољопривредних произвођача „Дану поља“ присуствовали су представници ресорног министарства, покрајинског секретаријата и градских власти, научних инстутута, новосадског Пољопривредног факултета и представници семенских и кућа које се баве средствима за заштиту биља и представници пословних банака.
Марко Ровчанин помоћник покрајинског секретара за пољопривреду изразио је задовољство што присуствује „Дану поља“ у Сомбору јер се на оваквим манифестацијама, које Покрајински секретаријат посебно подржава, види све оно ново што је у струци, али и право стање на терену.
Пролећне кише спасле годину
По општем мишљењу стручњака на овом скупу прва половина агропроизводне године се може окарактерисати као контроверзна, са чиме се слажу и у сомборској Пољопривредној стручној служби.
- До пролећног кретања вегетације, у условима великог дефицита влаге доста дуго након јесење сетве, усеви су се налазили у различитим фазама, од ницања, преко једног или два листа па до фазе бокорења. Управо та шареноликост је створила бојазан како ће се усеви даље развијати, па смо имали и појаву пресејавања. Падавине које су добродошле током априла и маја, када је пало преко 100 литара кише, у великој мери су промениле слику, а усеви су се значајно поправили - појаснила је Оливера Секулић из сомборске PSS.
- Покрајина има преко 30 конкурсних линија и већина наших конкурса је затворена и потписани су уговори, те ми у Покрајинском секретаријату за пољопривреду заједно са вама, уз све ваше сугестије, покушавамо да мењамо ситуацију у пољопривреди. Позивам све, да заједнички радимо на побољшању управо ове гране, јер давно је речено да ако све пропадне, увек се може кренути из почетка, управо из пољопривреде- истакао је Ровчанин и пожелео пољопривредницима доста сунчаних дана са повременим кишама, како би имали што већи принос.
У име Министарства пољопривреде и водопривреде Републике Србије, начелник одељења за признавање сорти Драган Дедић поздравио је све присутне и организаторе и изнео све похвале на рачун организатора.
- С обзиром на то да по природи посла обилазим овакве манифестације, морам истаћи да на огледним пољима PSS Сомбор увек има нешто да се види и научи. Све сорте стрних жита које видите овде су испитане, рађени су сви тестови. Тестови производне и употребне вредности, као и импулс тестови, различитости, униформности и стабилности. Практично овде можемо да видимо скоро сав сортимент који је заступљен у Републици Србији - рекао је Драган Дедић, а окупљене је поздравио и Дарко Радуловић, градски већник задужен за пољопривреду.
Поред чак 95 сорти пшенице, јечма, овса, ражи и тритикале десетак најреномиранијих произвођача семена, присутни су на „Дану поља“ могли да виде огледе са применом хербицида у шећерној репи, огледе са хербицидима кукуруза и сунцокрета као и огледе из области заштите биља на стрним житима, а по устаљеној традицији дружење пољопривредника и стручњака је, након обиласка огледних поља у Билићу, настављено је у сомборским просторијама овдашње PSS на сада већ чувеном „ручку на балама“, овог пута не сламе, већ сена луцерке.
М. Миљеновић