Strna žita na oglednim poljima u Biliću
SOMBOR: Kao što je to postala stalna praksa somborska Poljoprivredna stručna služba je i ovog kalendarskog kasnog proleća, a uoči žetve žitarica, na svojim oglednim poljima u Biliću održala „Dan polja“, posvećen strnim žitima.
Pored brojnih zainteresovanih poljoprivrednih proizvođača „Danu polja“ prisustvovali su predstavnici resornog ministarstva, pokrajinskog sekretarijata i gradskih vlasti, naučnih instututa, novosadskog Poljoprivrednog fakulteta i predstavnici semenskih i kuća koje se bave sredstvima za zaštitu bilja i predstavnici poslovnih banaka.
Marko Rovčanin pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu izrazio je zadovoljstvo što prisustvuje „Danu polja“ u Somboru jer se na ovakvim manifestacijama, koje Pokrajinski sekretarijat posebno podržava, vidi sve ono novo što je u struci, ali i pravo stanje na terenu.
Prolećne kiše spasle godinu
Po opštem mišljenju stručnjaka na ovom skupu prva polovina agroproizvodne godine se može okarakterisati kao kontroverzna, sa čime se slažu i u somborskoj Poljoprivrednoj stručnoj službi.
- Do prolećnog kretanja vegetacije, u uslovima velikog deficita vlage dosta dugo nakon jesenje setve, usevi su se nalazili u različitim fazama, od nicanja, preko jednog ili dva lista pa do faze bokorenja. Upravo ta šarenolikost je stvorila bojazan kako će se usevi dalje razvijati, pa smo imali i pojavu presejavanja. Padavine koje su dobrodošle tokom aprila i maja, kada je palo preko 100 litara kiše, u velikoj meri su promenile sliku, a usevi su se značajno popravili - pojasnila je Olivera Sekulić iz somborske PSS.
- Pokrajina ima preko 30 konkursnih linija i većina naših konkursa je zatvorena i potpisani su ugovori, te mi u Pokrajinskom sekretarijatu za poljoprivredu zajedno sa vama, uz sve vaše sugestije, pokušavamo da menjamo situaciju u poljoprivredi. Pozivam sve, da zajednički radimo na poboljšanju upravo ove grane, jer davno je rečeno da ako sve propadne, uvek se može krenuti iz početka, upravo iz poljoprivrede- istakao je Rovčanin i poželeo poljoprivrednicima dosta sunčanih dana sa povremenim kišama, kako bi imali što veći prinos.
U ime Ministarstva poljoprivrede i vodoprivrede Republike Srbije, načelnik odeljenja za priznavanje sorti Dragan Dedić pozdravio je sve prisutne i organizatore i izneo sve pohvale na račun organizatora.
- S obzirom na to da po prirodi posla obilazim ovakve manifestacije, moram istaći da na oglednim poljima PSS Sombor uvek ima nešto da se vidi i nauči. Sve sorte strnih žita koje vidite ovde su ispitane, rađeni su svi testovi. Testovi proizvodne i upotrebne vrednosti, kao i impuls testovi, različitosti, uniformnosti i stabilnosti. Praktično ovde možemo da vidimo skoro sav sortiment koji je zastupljen u Republici Srbiji - rekao je Dragan Dedić, a okupljene je pozdravio i Darko Radulović, gradski većnik zadužen za poljoprivredu.
Pored čak 95 sorti pšenice, ječma, ovsa, raži i tritikale desetak najrenomiranijih proizvođača semena, prisutni su na „Danu polja“ mogli da vide oglede sa primenom herbicida u šećernoj repi, oglede sa herbicidima kukuruza i suncokreta kao i oglede iz oblasti zaštite bilja na strnim žitima, a po ustaljenoj tradiciji druženje poljoprivrednika i stručnjaka je, nakon obilaska oglednih polja u Biliću, nastavljeno je u somborskim prostorijama ovdašnje PSS na sada već čuvenom „ručku na balama“, ovog puta ne slame, već sena lucerke.
M. Miljenović