Старим југом до Монголије
БЕЧЕЈ: Многи Бечејци својим старијим аутомобилима не смеју да се упуте до Новог Сада, а њихови млади суграђани, двадесетрогодишњаци, Ђорђе Илчешин и Нинослав Трајковић ће 20. априла аутомобилом „Југо Корал 55“, старијим од њих четири године, кренути пут далеке Монголије!
"Првобитно смо желели да идемо до Кине, међутим, тамо можемо да уђемо као држављани Србије, али не можемо да возимо са нашом возачком дозволом. Зато смо се одлучили за „Монгол рели“, чије услове испуњавамо, јер се рели вози што старијим аутомобилом до 1200 кубика. Пријатељи смо од малих ногу и верујемо да смо спремни за ову авантуру, иако има малих страхова, јер одлазимо у непознато са аутомобилом старијим од нас, али и с великом жељом за упознавањем држава на истоку", каже Нинослав Трајковић.
Момци кажу да желе да промовишу свој град и земљу, те да прикупе средства за помоћ овдашњем Прихватилишту за псе, чиме читав пројекат добија хуманитарни карактер. Млади Бечејци, студенти Економског факултета у Новом Саду, основне информације о „Монгол релију“ добили су од пријатеља из Ријеке, који су прошле године успешно стигли и вратили се из монголске престонице Улан Батора.
"Они су превалили нешто краћи пут, пошто су се вратили истом деоницом, а ми ћемо направити око 20.000 километера за два месеца. Крећемо преко Мађарске, Словачке, Пољске, Белорусије, Русије и улазимо у Монголију, а враћамо се преко Казахстана, ако добијемо визу свратићемо у Узбекистан, затим нас пут води преко Русије, Грузије, опет ако добијемо визу кроз Azеrbеjyan, па Турску, Бугарску, Румунију и назад у нашу Србији и Бечеј. Атрактивност читаве авантуре је што се не путује аутопутевима и не посећују велики урбани центри, већ локалним путевима упознајемо се с природом, људима, њиховим навикама и обичајима, држава кроз које путујемо", каже Ђорђе Илчешин.
Процена је да за реализацију овог пројекта треба између 8.000 и 9.000 евра, а све што претекне биће дато за поспешивање рада бечејског азила за псе.
"Управо из тог разлога позивамо спонзоре и донаторе да се укључе у нашу акцију, уз напомену да се локална самоуправа прва укључила и до сада је највећи донатор ", каже Илчешин.
Идеју је одмах прихватило Бечејско удружење младих, а председник општине Бечеј Драган Тошић подржао је овај подухват.
"Они неће одустати од зацртаног, а ако им помогнемо лакше ће све реализовати и промовисати земљу, град и сваког привредника који им помогне. Истичу да се надају да ће успети у својој намери, а ја сам, пошто сам их ближе упознао, убеђен да ће успети, као што ће успети у затварању финансијске конструкције. Локална самоуправа ће им помоћи логистички, тако што ћемо их повезати с заинтересованим спозорима, и финансијски, јер ћемо им уплатити 1.500 евра у динарској противвредности", рекао је Тошић.
В. Јанков