Богата традиција Србије и БиХ
РУКОТВОРИНЕ, ВЕЗОВИ, ТКАЊА И СУВЕНИРИ У Сремској Митровици отворена изложба „ПОКЛОН СА ЗНАЧЕЊЕМ“
СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Министарка без портфеља задужена за координацију активности из области родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена Татјана Мацура истакла је значај подршке традиционалним рукотворинама и локалним занатлијама, наглашавајући улогу овог пројекта у очувању културне баштине и јачању економске самосталности жена.
Она је то изјавила на свечаном отварању завршне изложбе "Поклон са значењем" у Сремској Митровици, у галерији "Лазар Возаревић", у организацији НАЛЕД-а и Етно мреже Србије, саопштио је кабинет министарке без портфеља.
Мацура је истакла да је ово важан догађај који има вишеструку вредност за нашу заједницу – од очувања традиције до подршке локалним предузетницама и занатлијама.
"Етно мрежа" и "БХ црафтс", кроз своје активности, успешно спајају културу, економију и друштвену одговорност и показује колико је важно улагати у локалне иницијативе које промовишу заједништво и одрживи развој.
Министарка је похвалила напоре НАЛЕД-а, Европске уније, амбасаде Велике Британије у Србији и Града Сремска Митровица за подршку коју пружају овим важним организацијама.
Они не само да промовишу нашу заједничку културну баштину, већ и активно доприносе економском оснаживању жена, стварајући прилике за пласман рукотворина на домаћем и међународном тржишту, поручила је министарка.
Изложба "Поклон са значењем" даје прилику свим посетиоцима да истраже и упознају богату традицију Србије и БиХ кроз локалне рукотворине, везове, ткања и сувенире.
Синергију два народа кроз заједничке рукотворине, истакао је и градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић, додајући да је то начин да се очува заједништво.
Он је захвалио женама окупљеним у поменута удружења.
Њихови производи су репрезент онога што нам је заједничко и што нас спаја, јер носе симболику културног наслеђа обе земље, рекао је Недимовић.
Покрајински секретар за привреду и туризам Ненад Иванишевић, истичући вишеструки значај очувања старих заната, рекао је да је Покрајинска влада за подршку овој делатности уложила више од 15 милиона динара, док су и за наредну годину предвиђена значајна средства.
Кроз старе занате, и овакве комаде, дајемо сидро које људе још више веже за ове просторе, рекао је Иванишевић.
Председнице два удружења Етно мрежа и БХ Црафтс, Виолета Јовановић и Лејла Радончић захвалиле су партнерима и позвале званичнике, дипломатски кор и одговорну привреду да наставе да, куповином аутрентичних производа са значењем и са сврхом, наставе да пружају подршку женама мајсторима старих заната којима је ово начин да чувајући традицију остваре приход.
Производи, који су данас представљени, красе мотиви бегове шаре и софре.
Бегова шара садржи орнаменте петровачког ћилима подударне са шарама пиротских и сјеничко-пештерских ћилима.
Софра као универзално присутан елемент носи племениту симболику окупљања за столом, благостања и одржавања породичних веза и вредности.
Бегова шара, као стилизован ликовни елемент и комбинација различитих орнамената, посебно је негована у Босанском Петровцу, некад познатом као и Пирот по ручном ткању ћилима.