СПЕЦИЈАЛНИ РЕЗЕРВАТ ТИТЕЛСКИ БРЕГ За истинске љубитеље природе
Од како је 2012. године Уредбом Владе Србије Тителски брег проглашен Специјалним резерватом природе прве категорије, из годину у годину чине се напори да би се окружење унапредило и одржало, јер је ранијих деценија, упркос посебностима, подручје било прилично запостављено.
Специјални резерват обухвата површину од 496 хектара и значајно је међународно ботаничко подручје – ИПА и ИБА –за фауну птица.
На овом простору је евидентирано око 630 биљних врста (најзначајније степске врсте биљака су гороцвет, бабалушка, бадемић, патуљаста перуника, Валдштајнов лук и др ), 137 врста птица, од којих су најзначајније врсте орао белорепан, пчеларица, ласта брегуница, модроврана, пупавац итд, затим девет врста водоземаца, 11 врста гмизаваца, као и 33 врсте сисара попут текуница и дивљих мачака.
Простире се на територији Општине Тител и на њему је успостављен режим првог, другог и трећег степена заштите, а финансира се из два извора: Општине Тител и Министарства за заштиту животне средине.
- Ове године ће се наставити обнова атарских путева – тањирање, који предствљају границу између заштитне зоне и режима заштите првог и другог степена у дужини од 25 километра – каже директор Установе за заштиту природе “Тителски брег” Зоран Павловић. – Уклониће се инвазивна врста багрема, киселог дрвета, чичка и осталих дивљих врста са степских површина на падинама сурдука Топола и на јужним падинама Тителског брега. Радиће се и мониторинг, мапирање и картирање строго заштићених врста биљака и формирање хранилишта за птице грабљивице са видео надзором. По речима директора Павловића још док Тителски брег није био проглашен Специјалним резерватом природе, постојале су две дивље депоније у оквиру границе резервата, па ће се урадити пројектно-техничке документација за санацију и уклањање отпада. Једна је депонија код Лока, а друга код Вилова.
У плану је и да се формира едукативна геостаза са пратећим штампаним водичем, која ће повезати све значајне геолокалитете у Резервату (лесне одсеке, лесну пирамиду, сурдуке, поличице и др). Обновиће се стаза до археолошког локалитета Феудвар код Мошорина и наставити изградње дрвене стазе за посматрање птица
- Наставиће се са изградњом стаза дрвене конструкције са додатном платформом. Лане је урађена дрвена конструкција стазе дуге 25 метара, а сада је план још толико метара стазе да се направи - каже директор Установе ”Тителски брег” Зоран Павловић.
Посетиоци
Тителски брег највише посећују ученици на екскурзијама и пензионери у групним посетама, али све чешће долазе и излетници -породице с децом који у Специјалном резервату природе налазе тишину, чист ваздух и друга богатства која пририда нуди на овом месту. Прошле године Тителски брег је посетило 17 организовнаих група, од којих је 13 туристичких, док су преостале биле обиласци стручњака .
Археолошко налазишта Феудвар –земљано утврђене у близини Мошорина на ободу Тителског брега настало је у средњем бронзаном добу и трајало до старијег гвозденог доба, доласка Келта. На том простору су пронађене куће, лончарска радионица, лончарске пећи…. - Замисао је да посетиоцима налазиште које је на падинама брега буде доступно, па ћемо према упутству Покрајинског секретаријата за заштиту животне средине направити стазу у дужини од око 30 метара, пошто је цео локалитет конзевиран – каже директор Павловић.
На Тителском брегу већ пет година се одржава и волонтерски камп, а од пре три године је међународни. Директор наводи да ће и ове године бити уприличен у августу заједно са Младим истраживачима Србије.У кампу буде десет до 12 волонтера из целог света, који праве сувенире од лесних луткица, фарбају кућице за птице, путоказе, табле…. .
Зорка Делић