Сове не деле простор с људима – осим у Кикинди
КИКИНДА: Домаћи и светски орнитолози утврдили су да се у Србији, тачније у северној покрајини Војводини, налазе највећа зимујућа јата, а у Кикинди и најгушћа гнездећа популација сова утина на свету.
У децембру 2009. избројане су чак 734 јединке. Стабло са највише сова утина у Србији, налази се у центру Кикинде са чак 145 сова
- Сове нису друштвене и оне не деле простор са људима и ово је веома интересантно, јер их на градском тргу можете видети. Оне долазе из читавог региона и проведу зиму код нас. Имају и младе у пролеће, те у марту или априлу, у зависности од тога колико је хладна година, одлазе у своја редовна станишта – каже за „Дневник” Јасмина Миланков в.д. директорка Туристичке организације Кикинде.
Даље појашњава да су сове дуго присутне у овом граду, па су уочљиви орнаменти у облику ове птице на појединим зградама, што значи да су оне ту дуже него што се на њих обраћала пажња.
- У последњих 20 година се интензивно примећује и прати велики број сова на градском тргу. Од 2011. године траје манифестација Совембар, јер оне стижу крајем новембра и са нама проведу зиму. Прво бројање сова ове године смо имали 25. новембра и тада је избројано 192 птица на градском тргу - каже наша саговорница.
Годину дана касније, 2012. године Град Кикинда доноси одлуку о забрани узнемиравања сова и на тај начин покушавају да заштите урбано зимско станиште. Ради заштите овог природног феномена и у циљу туристиче промоције, у Кикинди и свих девет села општине Кикинда обележена су станишта сова, информативним таблама које подучавају и подсећају суграђане на овај природни феномен. Због све чешћег доласка орнитолога из целог света, али и љубитеља птица, Кикинђани промовишу Кикинду као највеће зимовалиште сова на планети на разне начине: вајари праве сове у теракоти, млади научници броје сове и брину о њима, новинари праве репортаже, снимају се емисије…
Претпоставља се да су велике парцеле обрађене земље кривац што сове долазе у северни Банат. Наиме, када се скину усеви, сове могу да лове ситне глодаре, а Кикинда је окружена управо парцелама на којима оне имају изобиље хране. Друго, Кикинђани се здушно труде да буду добри и тихи домаћини њиховим гостима који опет привлаче иностране орнитологе и љубитеље птица који посећују Кикинду и кад није туристичка сезона.
- Сове ноћу лове, дању спавају и нама је циљ да их не узмениравамо, јер једном када оду оне се никада не враћају. Зато је потребно чувати тај њихов мир – закључује Јасмина.
С. Аничић Илић