Sove ne dele prostor s ljudima – osim u Kikindi
KIKINDA: Domaći i svetski ornitolozi utvrdili su da se u Srbiji, tačnije u severnoj pokrajini Vojvodini, nalaze najveća zimujuća jata, a u Kikindi i najgušća gnezdeća populacija sova utina na svetu.
U decembru 2009. izbrojane su čak 734 jedinke. Stablo sa najviše sova utina u Srbiji, nalazi se u centru Kikinde sa čak 145 sova
- Sove nisu društvene i one ne dele prostor sa ljudima i ovo je veoma interesantno, jer ih na gradskom trgu možete videti. One dolaze iz čitavog regiona i provedu zimu kod nas. Imaju i mlade u proleće, te u martu ili aprilu, u zavisnosti od toga koliko je hladna godina, odlaze u svoja redovna staništa – kaže za „Dnevnik” Jasmina Milankov v.d. direktorka Turističke organizacije Kikinde.
Dalje pojašnjava da su sove dugo prisutne u ovom gradu, pa su uočljivi ornamenti u obliku ove ptice na pojedinim zgradama, što znači da su one tu duže nego što se na njih obraćala pažnja.
- U poslednjih 20 godina se intenzivno primećuje i prati veliki broj sova na gradskom trgu. Od 2011. godine traje manifestacija Sovembar, jer one stižu krajem novembra i sa nama provedu zimu. Prvo brojanje sova ove godine smo imali 25. novembra i tada je izbrojano 192 ptica na gradskom trgu - kaže naša sagovornica.
Godinu dana kasnije, 2012. godine Grad Kikinda donosi odluku o zabrani uznemiravanja sova i na taj način pokušavaju da zaštite urbano zimsko stanište. Radi zaštite ovog prirodnog fenomena i u cilju turističe promocije, u Kikindi i svih devet sela opštine Kikinda obeležena su staništa sova, informativnim tablama koje podučavaju i podsećaju sugrađane na ovaj prirodni fenomen. Zbog sve češćeg dolaska ornitologa iz celog sveta, ali i ljubitelja ptica, Kikinđani promovišu Kikindu kao najveće zimovalište sova na planeti na razne načine: vajari prave sove u terakoti, mladi naučnici broje sove i brinu o njima, novinari prave reportaže, snimaju se emisije…
Pretpostavlja se da su velike parcele obrađene zemlje krivac što sove dolaze u severni Banat. Naime, kada se skinu usevi, sove mogu da love sitne glodare, a Kikinda je okružena upravo parcelama na kojima one imaju izobilje hrane. Drugo, Kikinđani se zdušno trude da budu dobri i tihi domaćini njihovim gostima koji opet privlače inostrane ornitologe i ljubitelje ptica koji posećuju Kikindu i kad nije turistička sezona.
- Sove noću love, danju spavaju i nama je cilj da ih ne uzmeniravamo, jer jednom kada odu one se nikada ne vraćaju. Zato je potrebno čuvati taj njihov mir – zaključuje Jasmina.
S. Aničić Ilić