Сомборски средњошколци уче са вршњацима из Мађарске
СОМБОР: У пројектима прекограничне сарадње не истиче се само локална самоуправа у Сомбору, већ су на истом трагу и млади, тачније средњошколци овдашње Средње економске школе.
Тако је у овом граду одржан округли сто на тему сарадње младих у прекограничном региону, што је уједно била завршна активност програма „Млади заједно” који су реализовале сомборска Средња економска школа и Стручни центар и школа са домом ученика „Вари Сабо Иштван“ из Кишкунхалаша, града мађарске Бач Кишкун жупаније.
У жижи интересовања младих две школе су биле теме као она шта је то еколошки отисак, колико начин живота утиче на планету и како је чувати, али и теме из области културе, спорта, туризма, употребе модерних технологија, као и разбијање предрасуда о суседним земљама. Дружење, уз стицање нових знања на радионицама је један од најјачих утисака младих два града, па су тако искована и нова пријатељества.
- Током целог пројекта сам стекла нове пријатеље који ће ми, надам се, остати за цео живот. Стекла сам нова знања која покушавам да применим у даљем животу и да их пренесем на људе у својој околини... Научили смо доста тога о природи и рециклажи и колико је значајно да чувамо нашу природу, јер ми ту живимо. Једно дивно животно искуство - не крије своје одушевљење због учешћа у овом програму Теодора Бјелић, ученица другог разреда Средње економске школе у Сомбору.
Њен утисак су поделили и новостечени другари, као што је Кити Ленђер из Кишкунхаласа, која је била смештена у соби са девојкама из Сомбора са којима се одлично слагала. Непознавање језика није их омело да се споразумевају гестовима и мимиком, па пошто су биле више него успешне у томе, нису кажу ни користиле телефоне или интернет за превођење, који је био обезбеђен свим учесницима пројекта.
Prеthodnih годину дана, истраживање ставова и предрасуда младих у прекограничном региону, па све до заједничких радионица, кампа и округлог стола, као и завршнице тог програма, били су део пројекта, појаснила је Наталија Катанић, координатор пројекта и директорка Средње економске школе у Сомбору.
- Сарађивали смо и кроз активности, приватно смо се дружили, размењивали искуства, много тога смо могли да научимо од њих јер су они модерна школа, која се сада развија. Тренутно раде неколико пројеката тако да је свака посета за нас била једно ново искуство- рекла је Катанић, док је њена колегиница из Кишкунхалаша, Едина Сабо истакла да је овај округли сто постигао свој циљ, односно створио услове да се ученици две школе боље упознају, поруше границе и предрасуде и створе међусобни близак контакт.
Да посаде своје прво дрво
- Деца су имала могућност да посаде своје прво дрво... Оно што су сазнали универзалним језиком, да је уметност лепа и да није потребно познавати други језик да би се то схватило, да са „друге стране гране“ постоје млади који размишљају врло слично, који се смеју сличним шалама, слушају исту музику, који врло радо плешу заједно и у које се, на крају крајева, могу једног дана можда и заљубити- рекла је Валерија Форгић, члан пројектног тима, професорка у Средњој економској школи у Сомбору.
Пројекат је финансиран у оквиру Intеrrеg ИПА ЦБЦ програма прекограничне сарадње Мађарска - Србија, у циљу унапређења проактивног учешћа младих у промоцији туризма прекограничног региона и квалитетнијег провођења слободног времена младих.
М.Мћ