Somborski srednjoškolci uče sa vršnjacima iz Mađarske
SOMBOR: U projektima prekogranične saradnje ne ističe se samo lokalna samouprava u Somboru, već su na istom tragu i mladi, tačnije srednjoškolci ovdašnje Srednje ekonomske škole.
Tako je u ovom gradu održan okrugli sto na temu saradnje mladih u prekograničnom regionu, što je ujedno bila završna aktivnost programa „Mladi zajedno” koji su realizovale somborska Srednja ekonomska škola i Stručni centar i škola sa domom učenika „Vari Sabo Ištvan“ iz Kiškunhalaša, grada mađarske Bač Kiškun županije.
U žiži interesovanja mladih dve škole su bile teme kao ona šta je to ekološki otisak, koliko način života utiče na planetu i kako je čuvati, ali i teme iz oblasti kulture, sporta, turizma, upotrebe modernih tehnologija, kao i razbijanje predrasuda o susednim zemljama. Druženje, uz sticanje novih znanja na radionicama je jedan od najjačih utisaka mladih dva grada, pa su tako iskovana i nova prijateljestva.
- Tokom celog projekta sam stekla nove prijatelje koji će mi, nadam se, ostati za ceo život. Stekla sam nova znanja koja pokušavam da primenim u daljem životu i da ih prenesem na ljude u svojoj okolini... Naučili smo dosta toga o prirodi i reciklaži i koliko je značajno da čuvamo našu prirodu, jer mi tu živimo. Jedno divno životno iskustvo - ne krije svoje oduševljenje zbog učešća u ovom programu Teodora Bjelić, učenica drugog razreda Srednje ekonomske škole u Somboru.
Njen utisak su podelili i novostečeni drugari, kao što je Kiti Lenđer iz Kiškunhalasa, koja je bila smeštena u sobi sa devojkama iz Sombora sa kojima se odlično slagala. Nepoznavanje jezika nije ih omelo da se sporazumevaju gestovima i mimikom, pa pošto su bile više nego uspešne u tome, nisu kažu ni koristile telefone ili internet za prevođenje, koji je bio obezbeđen svim učesnicima projekta.
Prethodnih godinu dana, istraživanje stavova i predrasuda mladih u prekograničnom regionu, pa sve do zajedničkih radionica, kampa i okruglog stola, kao i završnice tog programa, bili su deo projekta, pojasnila je Natalija Katanić, koordinator projekta i direktorka Srednje ekonomske škole u Somboru.
- Sarađivali smo i kroz aktivnosti, privatno smo se družili, razmenjivali iskustva, mnogo toga smo mogli da naučimo od njih jer su oni moderna škola, koja se sada razvija. Trenutno rade nekoliko projekata tako da je svaka poseta za nas bila jedno novo iskustvo- rekla je Katanić, dok je njena koleginica iz Kiškunhalaša, Edina Sabo istakla da je ovaj okrugli sto postigao svoj cilj, odnosno stvorio uslove da se učenici dve škole bolje upoznaju, poruše granice i predrasude i stvore međusobni blizak kontakt.
Da posade svoje prvo drvo
- Deca su imala mogućnost da posade svoje prvo drvo... Ono što su saznali univerzalnim jezikom, da je umetnost lepa i da nije potrebno poznavati drugi jezik da bi se to shvatilo, da sa „druge strane grane“ postoje mladi koji razmišljaju vrlo slično, koji se smeju sličnim šalama, slušaju istu muziku, koji vrlo rado plešu zajedno i u koje se, na kraju krajeva, mogu jednog dana možda i zaljubiti- rekla je Valerija Forgić, član projektnog tima, profesorka u Srednjoj ekonomskoj školi u Somboru.
Projekat je finansiran u okviru Interreg IPA CBC programa prekogranične saradnje Mađarska - Srbija, u cilju unapređenja proaktivnog učešća mladih u promociji turizma prekograničnog regiona i kvalitetnijeg provođenja slobodnog vremena mladih.
M.Mć