Сомборци успешни у конкурисању код европских фондова
СОМБОР: Мада се својевремени концепт „Развојне агенције града Сомбора“, којем је номинална сврха била привлачење инвеститорских, али и средстава из ЕУ фондова, показао као потпуни промашај, Сомборци се нису дали обесхрабрити када је у питању аплицирање на новац који потиче из бриселске касе.
Тако је само у неколико месеци, захваљујући Одсеку за локални економски развој који делује као део Градске управе, на конкурсима за прекограничну сарадњу ЕУ добијено преко четири милиона евра.
Из ИПА фондова финансирају се пројекти унапређења локалне инфраструктуре и економије, развоја туризма, руралног развоја, али је прави „кунст“ на време пронаћи прекограничног партнера, осмислити пројекат и добро га образложити, и то у ситуацији када конкурси остају отворени, по правилу, тек на два-три месеца. Управо због суженог временског оквира потребно је, истичу у сомборском Одсеку за ЛЕР, унапред имати договорену сарадњу и оквирне параметре пројеката који задовољавају високе стандарде ЕУ донатора, али и ригорозне контроле утрошених пројектних средстава.
По обиму новца који је одобрен у buyеtu ЕУ за пројекте прекограничне сарадње, када је Сомбор у питању, највећи пројекат је свакако онај изградње и пројектовање пута Сомбор-Баја. За овај пројекат, тачније његову другу фазу (и прва беше финансирана средствима ЕУ) одобрено је 3,1 милион евра, а као партнери Граду се појављују национално Јавно предузеће „Путеви Србије“ и Дирекција за изградњу Републике Мађарске. Иза назива овог пројекта се заправо крије огромна шанса овог краја, пошто ће након завршетка целог посла бити створени сви технички предуслови да се оствари вишедеценијски сан Сомбораца, коначно преименовање садашњег путничког граничног прелаза Бачки Брег- Херцегсантово у теретни прелаз.
Како кажу у сомборском Одсеку за ЛЕР ускоро се може очекивати још добрих вести када је у питању коришћење ЕУ фондова. Наиме, ових дана ће се коначно донети одлука програмских тела и када су у питању пројекти у вези бициклистичке руте „Европски Амазон“ и дунавског пољопривредног кластера, који би могли да представљају инвестицију од додатних 5,5 милиона евра.
Овај потез би, без сумње, побољшао стратешки положај Сомбора када су у питању нови инвеститори, који су данас и деценијама уназад приморани да робу произведену у овом граду превозе до суботичких прелаза Хоргош и Келебија, уколико желе да је пласирају на европско тржиште.
Поред овог, са партнерима из Мађарске се реализује и пројекат „Баја-Сомбор зелене стазе“, вредан 404.000 евра, а развој туризма је заступљен и у пројектима „Повећање туристичке понуде прилагођене слепим и слабовидим особама“ који се реализује у сарадњи Сомбора са београдским Институтом економских наука и општином Ердут у Хрватској као прекограничним партнером, учесником у пројекту вредном 353.000 евра. Фондови ЕУ намењени прекограничној сарадњи подржали су са 193.000 евра и пројекат развоја туризма заснованог на локалним културним и природним вредностима сомборске сеоске МЗ Светозар Милетић и прекограничног мађарског Бачбокода, док је сарадња Сомбора, његовог Центра за социјални рад, новосадског Центра за производњу знања и вештина и мађарског Халаши Медиа, завредила ЕУ подршку вредну 207.000 евра зарад пројекта „Развоја женског предузетништва у руралним подручјима“.
М. Миљеновић