Школско двориште претворили у парк
БЕЧЕЈ: Двориште које је последњих 17 година, услед изливања септичких јама, задржавало воду приликом сваке кише и почело да тоне, претворено је у прави мали парк.
Тим поводом, колектив Економско-трговинке школе приредио је дружење у више него пријатном амбијенту уз закуску коју су припремили ученици куварског смера у сопственој кухињи.
„Поносни смо и пресрећни што имамо једно од најлепших школских дворишта у Србији. Тиме смо потврдили да се у нашој школи, осим знања, негују уредност и смисао за лепо. Сада скоро сви ученици излазе у двориште на одморе између часова, и не напуштају га, док су раније ишли до градског трга“, каже директорка Гордана Ковачев.
После тоталне реконструкције дворишне школске зграде, такозваног салаша, рађена је реконструкција дворишта због проблема с дренажом. Сада је тај проблем саниран па импозантној старој школској згради из 1880. године, више не прети опасност од изливања воде у темеље.
„Уназад пет година заједнички припремамо пројекте са школама у нашој средини и потом конкуришемо за добијање средстава. Економско-трговинска школа предњачи у тим активностима и захваљујући средствима виших нивоа власти и из општинске касе много тога је урађено. Примера ради, за санирање и уређење овог дворишта Покрајински секретаријат за образовање уложио је 4,65, а локална самоуправа 1,7 милиона динара“, рекао је председник општине Бечеј Драган Тошић.
Локална самоуправа подржава директоре школа да размишљају mеnayеrski. Поред осталих инвестиција у школама, недавно је тотално реконструисана зграда ОШ „Здравко Гложански“, а председник општине Драган Тошић најављује сличне радове и у ШОСО „Братство“ и ОШ „Север Ђуркић“.
Економско-трговинску школу красе сјајни професори, вредни ученици и добро руководсто, које води бригу о згради старој, готово, 140 година, па зграда и данас овако добро изгледа.
„Врло мало је у нашој школи остало да се инвестира, како би имала оптималне улове за рад. Током зимског распуста наредне школске године заменићемо око хиљаду квадрата подних и зидних плочица, хобловати паркете у учионицама и заменити осветљење новим штедљивим лед светиљкама, а кад буде реконструкција зграде Градског позоришта Бечеј, са којим зграда дели кров, очекујем да и у нашем делу буде елиминисана влага у зидовима. Што се опреме тиче, средствима локалне самоуправе и родитељског доприноса ових дана набављамо недостајуће рачунаре и пројекторе за још девет учионица и тада ће свака бити аудио, визуелно, рачунарски и интернетом покривена“, закључује директорка Гордана Ковачев.
Иако средње школе у последње време воде трку за нове ученике, у бечејској Економско-трговинској школи не брину хоће ли попунити сва места у првим разредима. После две најновије инвестиције, реконструкције салаша и уређења школског дворишта бехатон стазама, постављеним мобилијаром уз зелене површине и сређеном фасадом дворишног дела старе зграде, те годинама препознатљиво стручно оспособљавање, ова школа је још привлачнија за осмаке из читавог Потисја.
В. Јанков
Пројекат „Пером и објективом кроз Бечеј” реализовала је „Панонија медиа” уз подршку „Дневника”.