Školsko dvorište pretvorili u park
BEČEJ: Dvorište koje je poslednjih 17 godina, usled izlivanja septičkih jama, zadržavalo vodu prilikom svake kiše i počelo da tone, pretvoreno je u pravi mali park.
Tim povodom, kolektiv Ekonomsko-trgovinke škole priredio je druženje u više nego prijatnom ambijentu uz zakusku koju su pripremili učenici kuvarskog smera u sopstvenoj kuhinji.
„Ponosni smo i presrećni što imamo jedno od najlepših školskih dvorišta u Srbiji. Time smo potvrdili da se u našoj školi, osim znanja, neguju urednost i smisao za lepo. Sada skoro svi učenici izlaze u dvorište na odmore između časova, i ne napuštaju ga, dok su ranije išli do gradskog trga“, kaže direktorka Gordana Kovačev.
Posle totalne rekonstrukcije dvorišne školske zgrade, takozvanog salaša, rađena je rekonstrukcija dvorišta zbog problema s drenažom. Sada je taj problem saniran pa impozantnoj staroj školskoj zgradi iz 1880. godine, više ne preti opasnost od izlivanja vode u temelje.
„Unazad pet godina zajednički pripremamo projekte sa školama u našoj sredini i potom konkurišemo za dobijanje sredstava. Ekonomsko-trgovinska škola prednjači u tim aktivnostima i zahvaljujući sredstvima viših nivoa vlasti i iz opštinske kase mnogo toga je urađeno. Primera radi, za saniranje i uređenje ovog dvorišta Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje uložio je 4,65, a lokalna samouprava 1,7 miliona dinara“, rekao je predsednik opštine Bečej Dragan Tošić.
Lokalna samouprava podržava direktore škola da razmišljaju menayerski. Pored ostalih investicija u školama, nedavno je totalno rekonstruisana zgrada OŠ „Zdravko Gložanski“, a predsednik opštine Dragan Tošić najavljuje slične radove i u ŠOSO „Bratstvo“ i OŠ „Sever Đurkić“.
Ekonomsko-trgovinsku školu krase sjajni profesori, vredni učenici i dobro rukovodsto, koje vodi brigu o zgradi staroj, gotovo, 140 godina, pa zgrada i danas ovako dobro izgleda.
„Vrlo malo je u našoj školi ostalo da se investira, kako bi imala optimalne ulove za rad. Tokom zimskog raspusta naredne školske godine zamenićemo oko hiljadu kvadrata podnih i zidnih pločica, hoblovati parkete u učionicama i zameniti osvetljenje novim štedljivim led svetiljkama, a kad bude rekonstrukcija zgrade Gradskog pozorišta Bečej, sa kojim zgrada deli krov, očekujem da i u našem delu bude eliminisana vlaga u zidovima. Što se opreme tiče, sredstvima lokalne samouprave i roditeljskog doprinosa ovih dana nabavljamo nedostajuće računare i projektore za još devet učionica i tada će svaka biti audio, vizuelno, računarski i internetom pokrivena“, zaključuje direktorka Gordana Kovačev.
Iako srednje škole u poslednje vreme vode trku za nove učenike, u bečejskoj Ekonomsko-trgovinskoj školi ne brinu hoće li popuniti sva mesta u prvim razredima. Posle dve najnovije investicije, rekonstrukcije salaša i uređenja školskog dvorišta behaton stazama, postavljenim mobilijarom uz zelene površine i sređenom fasadom dvorišnog dela stare zgrade, te godinama prepoznatljivo stručno osposobljavanje, ova škola je još privlačnija za osmake iz čitavog Potisja.
V. Jankov
Projekat „Perom i objektivom kroz Bečej” realizovala je „Panonija media” uz podršku „Dnevnika”.