Савет Севернобанатског округа расправљао о водоснабдевању
КАЊИЖА: Савет Севернобанатског управног округа, у чијем раду су учествовали челници шест општина и руководиоци јавних комуналних предузећа која се баве водоснабдевањем и Завода за јавно здравље из Кикинде, заседао је недавно у Кањижи.
На иницијативу ДОО „Потиски водоводи” из Хоргоша и локалне самоуправе Кањижа разматрано је стање водоснабдевања пијаћом водом на том подурчју.
Решавање проблематике водоснабдевања, како је указано, није ни јефтино, ни лако, али преовладава опредељење да се изнађу најекономичнија и најрационалнија решења, да би грађани имали што квалитетнију воду.
Начелник Севернобанатског округа Никола Лукач и председник кањишке општине Роберт Фејстамер указали су на то да је проблем квалитета пијаће воде присутан већ више деценија па је констатовано да ће се у наредном периоду заједнички наступити према покрајинским и републичким властима у циљу да се изнађу најбоља решења за квалитетније водоснабдевање у свим општинама.
Начелник Севернобанатског округа Никола Лукач је казао да би после вишедеценијског лутања ваљало пронаћи одговарајућа решења у складу с прописима, да би грађани добијали најквалитетнију воду за пиће.
Директорка „Потиских водовода” Весна Маркотић је истакла заједнички став да је проблем с квалитетом воде из јавних водовода присутан зато што сви за снабдевање користе воду из истог басена, која има прекомерну количину хемијских елемената у односу на максимално дозвољене.
Она је указала на то да се на подручју кањишке општине ради на томе да се поправи квалитет пијаће воде јер у неколико насеља је присутан повећан садржај арсена, ипак у мањој мери од максимално дозвољеног. Највећа концентрација је у Малим Пијацама, где је проблем решен изградњом пилот-постројења за деарсенизацију воде, али се ради на решавању у још три насеља, у којима су потребна постројења већег капацитета.
– Заједнички став је да у сваком случају струка из шест општина треба да користи искуства из постојећих решења, као и да једни другима помажу у решавању проблема – казала је директорка Маркотић. – Договорено је да ће се представници јавних комуналних предузећа састати у што скоријем року да размене искуства.
Председница чоканске општине Стана Ђембер напоменула је да је водоснабдевање један од кључних проблема, посебно када је у питању хемијски састав пијаће воде.
– Важно је да наши грађани знају да постоји правилник од пре двадесет година, који је на снази и примењује се, што је позитивно за све локалне самоуправе у Севернобанатском округу – рекла је Стана Ђембер.
– Желимо да се бавимо проблематиком снабдевања квалитетном пијаћом водом, а грађани треба да знају да стање није толико алармантно, те да на тој проблематици радимо с више аспеката.
Кикинда најдаље одмакла
Током ове године Кикинди још предстоји израда остале пројектне документације и почетак изградње постројење за прераду воде у септембру и октобру, ако све буде ишло по плану.
– Након издавања грађевинске дозволе и одабира извођача радова, изградња би се реализовала за две године. Крајњи рок за пуштање у рад постројења је 2021. година. За то је обезбеђен новац, који није мали, и то је оно што чека све општине које буду улазиле у реализацију постројења за пречишћавање воде. То заиста неће бити јефтино, ни технички лако извести – предочава Макивић.
Милан Макивић из ЈП „Кикинда” је нагласио да је водоснабдевању неопходно посветити дужну пажњу, а да Град Кикинда и ЈП „Кикинда” су ту да пренесу своја искуства са свим изазовима с којима су се сусрели, с обзиром на то да су у програму изградње фабрике воде, односно постројења за прераду воде за Кикинду, а решава се и водоснабдевање за остала насеља.
– Заједнички ћемо се потрудити да изнађемо најбоља техничка решења, која су економски и технолошки најприхватљивија за квалитет воде за јавно снабдевање у округу – рекао је Милан Макивић. – Град Кикинда и ЈП „Кикинда” су ушли у програм 2012. године, уз одређене пропусте који су начињени у том периоду, па се од оснивања садашњег предузећа од 2015. године предузимају кораци на отклањању недостатака и за две године смо усвојили идејно решење које је економски, оперативно и технолошки најприхватљивије за квалитет воде у Кикинди.
М. Митровић
Фото: М. Митровић