Са првом кишом: Вратила се вода у језеро Русанда
МЕЛЕНЦИ: Летњи пљусак који је у недељу захватио Зрењанин и околину оживео је језеро Русанда у Меленцима, које се недавно исушило.
“Овим се потврђује мишљење стручњака да је најбоље када природа сама све регулише, јер се у противном нарушава равнотежа екосистема. С првом кишом и порастом нивоа подземних вода, долази и до појаве воде у самом језеру Русанда”, изјавила је за Дневник в.д. директора Специјалне болнице за рехабилитацију „Русанда” др Зорица Ћулибрк.
Подсетимо, поједини медији су, представљајући ово као еколошку катастрофу, навели да су због исушивања језера угрожени становници Меленаца, воћњаци и виногради, као и око 200 врста птица које настањују околину, од којих су неке заштићене, а да посебна опасност прети пелоиду, лековитом блату које се налази у језеру, и које Специјална болница за рехабилитацију „Русанда” користи у лечењу пацијената.
дмах је, међутим, реаговало Друштво за заштиту и проучавање птица Србије, наводећи да се плитка слатинска језера периодично исушују када се за то створе услови, односно када су суве и топле године као ова, демантујући да се ради о било каквој еколошкој катастрофи.
„Циклуси плављења и исушивања трају хиљадама година и не утичу на квалитет воде нити муља, а посебно не на губитак биодиверзитета, јер је то природан процес. Убацивање слатке воде у језеро могло би трајно да наруши однос минерала у води и муљу, што би утицало и на рад Специјалне болнице за рехабилитацију „Русанда”, навели су у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије.
Ж. Б.