Путујућа изложба Ана Франк – историја за садашњост и у Бечеју
БЕЧЕЈ: Путујућа изложба „Ана Франк – историја за садашњост“ стиже и у Бечеј! Ову вест саопштили је бечејским представницима медија локални координатор изложбе Марија Хајдић, иначе професор српског језика у овдашњој Економско-трговинској школи, са којом на пројекту ради и њена колегиница Мирјана Крнић Ракочевић, па је стога прес конференција и одржана у овој школи.
Регионални пројекат „Хисторија, историја, повјест - Лекција за садашњост“ је производ Отворене комуникације из Београда и Куће Ане Франк у Амстердаму, који је већински финансиран средствима Европске уније, а Бечеј је пети град у Србији где ће моћи да се види атрактивна изложба на којој су у ширем контексту обрађене теме дискриминације и толеранције.
Иначе, изложба је приказана на више од 300 локација у свету, а у Србији је виђена први пут априла прошле године у Београду.
Кључни појмови који усмеравају изложбу су вршњачка едукација, критичко мишљење и контекстуализација историје, истиче Марија Хајдић.
Како даље наводи, један од основних циљева целокупног пројекта је промовисање иновативних техника и метода учења које користи Кућа Ане Франк, па ће одабрани ученици наше школе, која је домаћин изложбе у Бечеју, проћи дводневну обуку и бити водичи током двонедељне изложбе у нашем граду, дочекивати и водити кроз изложбу организоване групне посете основаца и средњошколаца из Бечеја и околине.
Свечано отварање изложбе „Ана Франк – историја за садашњост“, додали би и будућност, заказана је за среду, 27. септембра, од 19 сати у Градском музеју Бечеј.
Данас ће са одабраним ученицима Економско-трговинске школе 25. септембра радити едукатори из београдске Отворене комуникације на припреми плаката и онога што их чека током изложбе, а сутрадан ће заједнички поставити изложбу у Градском музеју Бечеј.
Наша установа је партнер у овом случају, јер издајемо изложбени простор, али ћемо се активно укључити и организовати радионице у оквиру којих ће бити презентована историја и судбина јеврејске заједнице у Бечеју, која је, својевремено, била многобројна и веома јака грађанска опција. Свечано отварање ће бити оплемењено јеврејском музиком, а наступиће сопрана Наташа Катић Радосављевић и професор клавира Музичке школе у Бечеју Јожеф Шлитер. Ученици Економско-трговинске школе ће припремити у школској кухињи јеврејска јела и на тај начин промовисати културу и традицију јеврејског народа, а спремили смо и документарни филм о животу Јевреја у Бечеју, укључио се у брифинг с новинарима кустос историчар Градског музеја Бечеј Немања Karapanyić.
Економско-трговинска школа у Бечеју обезбедила је средства за гостовање изложбе путем конкурса за суфинансирање програма и пројеката у области основног и средњег образовања у Војводини за ову годину.
В. Јанков