Putujuća izložba Ana Frank – istorija za sadašnjost i u Bečeju
BEČEJ: Putujuća izložba „Ana Frank – istorija za sadašnjost“ stiže i u Bečej! Ovu vest saopštili je bečejskim predstavnicima medija lokalni koordinator izložbe Marija Hajdić, inače profesor srpskog jezika u ovdašnjoj Ekonomsko-trgovinskoj školi, sa kojom na projektu radi i njena koleginica Mirjana Krnić Rakočević, pa je stoga pres konferencija i održana u ovoj školi.
Regionalni projekat „Historija, istorija, povjest - Lekcija za sadašnjost“ je proizvod Otvorene komunikacije iz Beograda i Kuće Ane Frank u Amsterdamu, koji je većinski finansiran sredstvima Evropske unije, a Bečej je peti grad u Srbiji gde će moći da se vidi atraktivna izložba na kojoj su u širem kontekstu obrađene teme diskriminacije i tolerancije.
Inače, izložba je prikazana na više od 300 lokacija u svetu, a u Srbiji je viđena prvi put aprila prošle godine u Beogradu.
Ključni pojmovi koji usmeravaju izložbu su vršnjačka edukacija, kritičko mišljenje i kontekstualizacija istorije, ističe Marija Hajdić.
Kako dalje navodi, jedan od osnovnih ciljeva celokupnog projekta je promovisanje inovativnih tehnika i metoda učenja koje koristi Kuća Ane Frank, pa će odabrani učenici naše škole, koja je domaćin izložbe u Bečeju, proći dvodnevnu obuku i biti vodiči tokom dvonedeljne izložbe u našem gradu, dočekivati i voditi kroz izložbu organizovane grupne posete osnovaca i srednjoškolaca iz Bečeja i okoline.
Svečano otvaranje izložbe „Ana Frank – istorija za sadašnjost“, dodali bi i budućnost, zakazana je za sredu, 27. septembra, od 19 sati u Gradskom muzeju Bečej.
Danas će sa odabranim učenicima Ekonomsko-trgovinske škole 25. septembra raditi edukatori iz beogradske Otvorene komunikacije na pripremi plakata i onoga što ih čeka tokom izložbe, a sutradan će zajednički postaviti izložbu u Gradskom muzeju Bečej.
Naša ustanova je partner u ovom slučaju, jer izdajemo izložbeni prostor, ali ćemo se aktivno uključiti i organizovati radionice u okviru kojih će biti prezentovana istorija i sudbina jevrejske zajednice u Bečeju, koja je, svojevremeno, bila mnogobrojna i veoma jaka građanska opcija. Svečano otvaranje će biti oplemenjeno jevrejskom muzikom, a nastupiće soprana Nataša Katić Radosavljević i profesor klavira Muzičke škole u Bečeju Jožef Šliter. Učenici Ekonomsko-trgovinske škole će pripremiti u školskoj kuhinji jevrejska jela i na taj način promovisati kulturu i tradiciju jevrejskog naroda, a spremili smo i dokumentarni film o životu Jevreja u Bečeju, uključio se u brifing s novinarima kustos istoričar Gradskog muzeja Bečej Nemanja Karapanyić.
Ekonomsko-trgovinska škola u Bečeju obezbedila je sredstva za gostovanje izložbe putem konkursa za sufinansiranje programa i projekata u oblasti osnovnog i srednjeg obrazovanja u Vojvodini za ovu godinu.
V. Jankov