Путеви за Слано Копово
НОВИ БЕЧЕЈ: Почели су радови на приступним путевима до Специјалног резервата природе „Слано Копово” код Новог Бечеја.
Инфраструктурни радови су део пројекта „Рехабилитација заједничког природног и културног наслеђа зарад будућег развоја региона” који се реализују у оквиру ИПА програма прекограничне сарадње Мађарска–Србија.
Изградњом два приступна пута биће олакшан прилаз стручној служби – биолозима, орнитолозима и запосленима на Сланом Копову, али и бројним туристима из целе Србије, који ће имати прилику да посете ово значајно подручје, које је због своје важности и осетљивости уписано на Рамсарску листу за очување и одрживо коришћење мочварних површина.
Intеrrеg ИПА пројекат прекограничне сарадње Мађарска-Србија, Општина Нови Бечеј спроводи са градом Шандорфалва из Мађарске до краја марта идуће године. Предвиђено је да се изводе радови на путевима ка Сланом Копову, а осим нашег резервата природе у пројекту учествује и језеро Надош, које се налази на територији Шандорфалва, и које је носилац пројекта.
За заштићено природно добро у Новом Бечеју издвојено је 220.000 евра, а један од главних циљева пројекта је и израда стратегије која ће на овом подручју развити еко-туризам, и туризам уопште.
Специјални резерват природе Слано Копово налази се у северном Банату и омеђено је путевима Нови Бечеј – Ново Милошево и Нови Бечеј - Башаид. Оно представља једну од последњих очуваних бара на слатинама Војводине, односно сланих језера у палеомеандрима.
Осим биолошке разноврсноти живог света, Сланово Копово је и репрезентативни пример слатинастих станишта које су на граници потпуног нестајања. У њему се налазе станишта птица које су у фази ишчезавања, а дом је ждралова, дивљих патака и гусака, шљукарица, птица сабљарки и морских ждралова.
На подручју Сланог Копова забележено је укупно 203 врсте птица, што чини 63 одсто од свих познатих врста у Војводини.
М. Стакић