Putevi za Slano Kopovo
NOVI BEČEJ: Počeli su radovi na pristupnim putevima do Specijalnog rezervata prirode „Slano Kopovo” kod Novog Bečeja.
Infrastrukturni radovi su deo projekta „Rehabilitacija zajedničkog prirodnog i kulturnog nasleđa zarad budućeg razvoja regiona” koji se realizuju u okviru IPA programa prekogranične saradnje Mađarska–Srbija.
Izgradnjom dva pristupna puta biće olakšan prilaz stručnoj službi – biolozima, ornitolozima i zaposlenima na Slanom Kopovu, ali i brojnim turistima iz cele Srbije, koji će imati priliku da posete ovo značajno područje, koje je zbog svoje važnosti i osetljivosti upisano na Ramsarsku listu za očuvanje i održivo korišćenje močvarnih površina.
Interreg IPA projekat prekogranične saradnje Mađarska-Srbija, Opština Novi Bečej sprovodi sa gradom Šandorfalva iz Mađarske do kraja marta iduće godine. Predviđeno je da se izvode radovi na putevima ka Slanom Kopovu, a osim našeg rezervata prirode u projektu učestvuje i jezero Nadoš, koje se nalazi na teritoriji Šandorfalva, i koje je nosilac projekta.
Za zaštićeno prirodno dobro u Novom Bečeju izdvojeno je 220.000 evra, a jedan od glavnih ciljeva projekta je i izrada strategije koja će na ovom području razviti eko-turizam, i turizam uopšte.
Specijalni rezervat prirode Slano Kopovo nalazi se u severnom Banatu i omeđeno je putevima Novi Bečej – Novo Miloševo i Novi Bečej - Bašaid. Ono predstavlja jednu od poslednjih očuvanih bara na slatinama Vojvodine, odnosno slanih jezera u paleomeandrima.
Osim biološke raznovrsnoti živog sveta, Slanovo Kopovo je i reprezentativni primer slatinastih staništa koje su na granici potpunog nestajanja. U njemu se nalaze staništa ptica koje su u fazi iščezavanja, a dom je ždralova, divljih pataka i gusaka, šljukarica, ptica sabljarki i morskih ždralova.
Na području Slanog Kopova zabeleženo je ukupno 203 vrste ptica, što čini 63 odsto od svih poznatih vrsta u Vojvodini.
M. Stakić