Приредба Бечејске гимназије у спомен краја Великог рата
БЕЧЕЈ: Иако је лањског 11. новембра обележен век од прекида ратних дејстава у Великом рату, Први светски рат је окончан тек 28. јуна 1919. године потписивањем Версајског мира, чиме су договорени услови мира.
Из тог разлога образовне установе значајан датум с правом обележавају током читаве ове школске године. Бечејска Гимназија ће то урадити приредбом „Слобода је тако лепа – 11. новембар 1918.“ ове седмице, у среду и четвртак..
Свечаност почиње монодрамом „Милунка Савић ... исповест о животу од прве пушке до прве метле...“ у извођењу глумице ЈДП Весне Станковић. Представа ће бити изведена у среду 27. фебруара у Градском позоришту Бечеј у 11.30 сати. Истог дана у школској згради од 17 сати биће свечано отворена изложба „Српски добровољци у Првом светском рату 1914 – 1918.“ и представљени награђени радови на литерарном конкурсу поводом историјског догађаја.
Дан касније, у четртак 28. фебруара ће у мултифункционалној сали школске зграде бити пројекција докуметараног филма „Србија у Великом рату“ с почетком у 11.11 сати, чиме се симболично подсећа на Дан примирја – 11. новембар 1918. године, који се од 2005. у свим школама Србије обележавао првим часом историје, а од 2012. је државни празник. Истог дана на истом месту од 17 сати биће одржана трибина „Дођу тако нека тешка времена“ у којој ће саговорници бити научни сарадник др Предраг М. Вајагић и професорке историје Биљана Бошковић и Радмила Свитлица.
Позивница за актулену манифестацију бечејских гимназијалаца је амблем Дана примирја, који чине цвет Наталијина ромонда на траци Албанске споменице у црно-зеленој боји. Реч је о цвету који расте у источној Србији, а има га и на планини Niyе, чији је највиши врх Кајмакчалан био поприште славне битке у Првом светском рату у којој су учествовали и српски војници предвођени војводом Живојином Мишићем. Поменути цвет је изабран за симбол Дана примирја, јер има способност да и када се потпуно осуши, уколико се залије, попут „феникса“, може оживети. Тако се симболично представља „поновно рађање“ Србије, која је после исцрпне борбе успела да стане на ноге.
В. Јанков