Почела Сланинијада у Качареву
КАЧАРЕВО: У Качареву је почела 31. Сланинијада, на којој је своје производе изложило више од 250 излагача.
Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство Вук Радојевић је, отварајући Сланинијаду изразио задовољство, што се ова манифестација већ више од три деценије успешно одржава са успехом.
Радојевић је истакао да је Сланинијада одавно превазишла локалне оквире и постигла запажену препознатљивост међу љубитељима добре и укусне војвођанске хране у виду разноврсних месних деликатеса, у европским али и у светским оквирима.
Према његовим речима, до данас се много тога променило у организовању саме манифестације у погледу увођења нових садржаја.
"То је резултирало тиме да се из године у годину повећавао број излагача и посетилаца. Постигнуто је да се на преко 3.000 метара квадратних затвореног и отвореног простора излажу месни производи, пре свега сланина произвођача из домаће радиности али и представника индустрије меса у Србији", рекао је у среду Радојевић.
Он је додао да не треба занемарити ни податак да овај највећи Фестивал сланине у свету, овде у Качареву, посети више од 100.000 људи.
Навео је и да је ове године своје производе изложило преко 250 излагача, док је прошле године ова манифестација бројила 150 излагача.
Радојевић је подсетио да у оквиру аграрних мера Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство подстиче развој сточарске производње али и прерадних капацитета. Циљ је да се, уз постојеће државне субвенције и премије, односно националне мере подршке Министарства за пољопривреду намењених овој области аграра, још више и заједнички унапреди домаће сточарство.
Он је подсетио и на аграрне мере у сточарству: суфинансирање опремања сточарских фарми, суфинансирање прераде млека и меса, суфинансирање у оквиру Годишњег програма мера за спровођење одгајивачког програма, као и суфинансирање активности на унапређивању квалитета меса у АП Војводини у 2017. години.
Организаторима 31. Сланинијаде у Качареву Радојевић је упутио честитке на истрајности у очувању традиционалних вредности и баштине у Јужном Банату, са жељом да уз подршку буду још успешнији наредне године и да заштите географско порекло производа Качаревска сланина.