Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПАНЧЕВО ОБЕЛЕЖИЛО СВОЈУ СЛАВУ ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА Литургија, литија, па резање славског колача

28.08.2024. 17:37 17:54
Пише:
Фото: Милан Шупица

​​​​​​​Панчево данас прославља градску славу Успење Пресвете Богородице, у народу познато као Велика Госпојина, која се слави, одлуком Скупштине града Панчева, од 2019.

У 9 и 30 сати у Храму Успења пресвете Богородице, односно Успенској цркви или „цркви с два торња”, чија је слава такође 28. августа, уз присуство мноштва православних верника, високо свештенство је одржало свету литургију.

Након ње и после причешћа, уследила је литија централним улицама Панчева до зграде Градске управе. Дугачка колона верника и грађана, у којој је био и домаћин, кум славе – председник Скупштине града Тигран Киш, предвођена свештенством, припадницима војске и полиције, као и деце обучене у народне ношње, стигла је до платоа на Тргу краља Петра И у подне.

Испред зграде Градске управе молитву су одржали свештеници СПЦ-а, уз хорску пратњу Првог српског црквеног певачког друштва. Обављен је и чин резања славског колача.

Отац Радослав Радмановић је потом беседио:

– Драги наш домаћине, представници градске власти, браћо и сестре, представници српске војске и полиције и свих институција овога града – данас је заиста велики празник у Панчеву, као и у читавом нашем народу. Данас прослављамо Пресвету Богородицу, заштитницу нашега града, у којем је наш најлепши храм посвећен управо њој. Окупили смо се овде да је прославимо, пре свега, на литургији, у заједници с васкрслим Господом, а онда у заједничкој литији. Показали смо јединство, да смо окупљени око Господа нашег и спаситеља Исуса Христа, а управо је Пресвета Богородица та која нас штити и помаже нам у свим искушењима што ми као народ имамо.

Отац Радослав Радмановић је додао:

– Заиста је било предивно видети како наша дечица у народним ношњама иду улицама нашега лепог града и певају песме посвећене Пресветој Богородици: то је данас оставило највећи утисак на све нас. Нека је срећна и Богом благословена данашња слава, како Успењском храму, тако и свим становницима нашега града. Нека нас Пресвета Богородица сачува и заштити и буде помоћница наша пред Васкрслим Господом. Живели, Бог вас благословио, свако добро вам дао! Амин.

Кум славе Тигран Киш обратио се присутнима:

– Припала ми је част да данас будем домаћин славе. Данас је велики празник. Слава је уткана у суштину српског народа: слави се и у богатству и оскудици, и у дому и у туђини, и кад смо доброг и кад нисмо баш тако доброг здравља. Зато, с правом може да се каже да славу сви ми носимо у срцу. И, мало је држава у свету као што је наша где су вера и црква уткани у темељ постојања саме државе. Преко осам векова Српска православна црква стоји уз народ, бори се за народ и у добру и у злу, али бори се и за саму државу. Стога су празници као што је данашњи, неговање традиције и обичаја, култура сећања, врло важни да бисмо задржали идентитет, као и слободу, самосталност и независност. Молим вас да поштујемо и негујемо оно чему нас црква учи; да будемо добри једни према другима, да будемо бољи људи, да помогнемо онима којима је помоћ неопходна, да заштитимо оне што су слабији од нас. Сигуран сам да ћемо ми, Панчевке и Панчевци, бити такви и убудуће. Честитам славу нашем храму, свештеницима и верницима, свим грађанкама и грађанима града Панчева. Желим свима да пожелим добро здравље, срећу, пуно успеха и благостања и унутрашњег мира, који нам, чини ми се, свима данас помало недостаје. Имам ту част и то задовољство да кумство и домаћинство над нашом градском славом пренесем свом драгом пријатељу, заменику градоначелника Панчева Предрагу Стојадинову. Предраже, честитам! Свако добро и све најбоље свима вам желим!

Велику Госпојину Српска православна црква и њени верници прослављају сваког 28. августа и представља празник мајки и деце. Празник Успења Богородице установљен је 528. године, по жељи цара Маврикија, као знак сећања на његову победу над Персијанцима. Празник је успомена на овоземаљску смрт Богородице и, према јеванђељу, то је дан када се она вазнела на Небо и предала свој дух у руке Спаситеља. Уједно на овај дан завршава се и пост који је почео 14. августа, а верници одлазе у цркву на причест.

Према предању и списима, који немају свети карактер, сматра се да је Мајка Божија до краја живота, после смрти и васкрсења Христовог, живела у Јерусалиму у дому Светог Јована, окружена пажњом апостола и прве хришћанске заједнице. Предање каже да је Богородица живела 60 година, према неким изворима 72, надживела је свог сина и као сведок многих славних догађаја, наставила његову мисију.

(Панчевац / Синиша Трајковић)

 

Пише:
Пошаљите коментар