Палић поново постаје монденско летовалиште
СУБОТИЦА: Недалеко до Суботице налази се језеро Палић које се сматра некадашњим бисером Панонског мора. Поред предивне архитектуре, природа издваја се и по томе што је некада било познато монденско летовалиште и бања, а данас многе туристе мами својом лепотом.
Дуго очекивана инвестиција, којом је планирана изградња комплекса отворених и затворених базена с обичном и термалном водом, аква парком и велнес центром и турским купатилом на Палићу, ће ускоро почети да се реализује.
Наиме, на седници Скупштине града Суботица расправљало се о капиталним пројектима, јер је Комисија за планове одобрила архитектонски и грађевински пројекат „Проширење садржаја на Термалном базену“. За прву фазу реализације обезбеђен је новац, као и грађевинска дозвола, а како је речено, до краја месеца би требало да буде расписана јавна набавка за прву фазу, вредну 320 милиона динара.
Градоначелник Суботице Богдан Лабан је рекао да по 100 милиона динара издвојили су Покрајина и Република, а Град Суботица 120 милиона динара.
Бићемо поносни на наш велнес центар. Планирамо да наредне године обезбедимо још 600 милиона динара удруженим средствима града, Покрајине и Републике. Циљ нам је да туристи на Палићу бораве више од једног или два дана и због тога радимо на томе да им понудимо занимљиве садржаје. А то подразумева отворене и затворене базене, базене са термалном водом, затим аква парк, велнес са саунама, турским купатилима, ђакузијима... Биће то свеобухватан садржај. Локација је Мушки штранд и то ће допринети томе да убрзо имамо инвеститора и на делу Мушког штранда и хотела Президент“, казао је Лабан.
Целокупан пројекат је вредан осам милиона евра.
Палић од краја 19. века, постао је монденски и спортски центар средње Европе, а сада Палићко језеро је једно од омиљенијих излетишта, јер пружа изузетно богатство садржаја и мир који се може наћи само у природи.
Добио је и признање као квалитетна и позната туристичка дестинација, а од 2007. године градски оци су усвојили и План развоја Палића – “Мастер план”, који је ревидиран 2015.
Још се крајем 18. века знало да језерска вода и муљ имају лековита својства. Градски лекари Суботице су 1837. предложили да се на обали изгради Купатило и то су били први темељи будуће бање. Посетиоци су на Палић долазили ради лечења од коштаних и кожних обољења, као и богате забаве.
Број посетилаца купалишта и бање Палић је растао све до почетка И Светског рата. У духу сецесије и старих вила, изграђени су нови хотели, а ускоро ће новим улагањима локалне самоуправе Суботица и сарадњи са Покрајином и Републиком Палић поново постати монденско летовалиште које ће туристе не само да мами својим лепотом, природом и миром, него и богатим садржајима.
С. Иршевић