Осам година од рушења куће Филковића још увек ништа од реплике
Наредног месеца навршиће се осам година откако је, након два века постојања, до темеља срушена кућа Филковића, која се налазила у централној градској улици у Зрењанину.
Деценијама уназад зграда која је уживала статус културног добра од великог значаја за Републику Србију није одржавана. Због тога је почела да се урушава, па локалној самоуправи, која није успела да нађе заједнички језик са појединим власницима пословног и стамбеног простора у тој згради, није преостало ништа друго него да донесе одлуку о рушењу грађевине.
Прошло је осам година од рушења, а још увек нема никаквих назнака да ли ће и када започети изградња реплике куће, о чему се својевремено говорило. Замисао градске власти је била да прода објекат који би будући газда срушио и на том месту, у договору са Заводом за заштиту споменика културе Зрењанин, изградио нови, сличног изгледа као и оригинал, како би се уклопио у просторну целину. Незванично се спомињало да је било заинтересованих купаца. Међу њима је био и један познати ланац продавница. Проблем су, међутим, били имовински односи над зградом, јер је град власник само једног њеног дела, док је остатак у рукама више приватних лица.
„Кућа Филковића, на адреси Краља Александра Првог Карађорђевића 26, статус културног добра завредила је својом старином, али и вредностима архитектуре. Она представља рефлексију онога што се у то време дешавало у архитектури Беча и других великих градова средње Европе. Међутим, двадесет година уназад објекат је био у лошем грађевинском стању. У последњих шест је постао толико небезбедан да је забрањен за коришћење. Године 2013. се урушио део кровне конструкције”, наводе у Заводу за заштиту споменика културе Зрењанин.
Покрајински завод за заштиту споменика културе из Новог Сада је још 1998. године издао решење у којем су утврђене мере техничке заштите за тоталну реконструкцију објекта. Након обављене анализе опеке и малтера, као и темеља, утврђено је да је материјал лош и дотрајао и да је објекат статички угрожен, те да га је компликовано санирати. Један од услова Завода био је да се, уколико је то могуће, сачува и конзервира улични зид, те би се на тај начин задржао бар део оригиналног објекта.
„У случају куће Филковића, када буде започета изградња новог објекта, примениће се метод факсимилске реконструкције. То је поступак којим се грађевини враћа првобитни изглед. Њиме се добија верна репродукција првобитног, односно ранијег стања. Примењује се када је грађевина или целина порушена, а постоје изразите потребе да се она обнови”, објашњавали су раније у Заводу за заштиту споменика културе Зрењанин.
У овој установи истичу да постоје многи примери реконструкција, не само појединачних објеката, него читавих историјских градова који су страдали у Другом светском рату - попут Нирберга, Кракова, Дрездена итд. Свакако, постоје успешни примери и у нашој земљи. Овај метод примењен је и у Зрењанину приликом изградње уличног крила зграде Народног позоришта „Тоша Јовановић”.
Ж. Балабан