Osam godina od rušenja kuće Filkovića još uvek ništa od replike
Narednog meseca navršiće se osam godina otkako je, nakon dva veka postojanja, do temelja srušena kuća Filkovića, koja se nalazila u centralnoj gradskoj ulici u Zrenjaninu.
Decenijama unazad zgrada koja je uživala status kulturnog dobra od velikog značaja za Republiku Srbiju nije održavana. Zbog toga je počela da se urušava, pa lokalnoj samoupravi, koja nije uspela da nađe zajednički jezik sa pojedinim vlasnicima poslovnog i stambenog prostora u toj zgradi, nije preostalo ništa drugo nego da donese odluku o rušenju građevine.
Prošlo je osam godina od rušenja, a još uvek nema nikakvih naznaka da li će i kada započeti izgradnja replike kuće, o čemu se svojevremeno govorilo. Zamisao gradske vlasti je bila da proda objekat koji bi budući gazda srušio i na tom mestu, u dogovoru sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin, izgradio novi, sličnog izgleda kao i original, kako bi se uklopio u prostornu celinu. Nezvanično se spominjalo da je bilo zainteresovanih kupaca. Među njima je bio i jedan poznati lanac prodavnica. Problem su, međutim, bili imovinski odnosi nad zgradom, jer je grad vlasnik samo jednog njenog dela, dok je ostatak u rukama više privatnih lica.
„Kuća Filkovića, na adresi Kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića 26, status kulturnog dobra zavredila je svojom starinom, ali i vrednostima arhitekture. Ona predstavlja refleksiju onoga što se u to vreme dešavalo u arhitekturi Beča i drugih velikih gradova srednje Evrope. Međutim, dvadeset godina unazad objekat je bio u lošem građevinskom stanju. U poslednjih šest je postao toliko nebezbedan da je zabranjen za korišćenje. Godine 2013. se urušio deo krovne konstrukcije”, navode u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin.
Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture iz Novog Sada je još 1998. godine izdao rešenje u kojem su utvrđene mere tehničke zaštite za totalnu rekonstrukciju objekta. Nakon obavljene analize opeke i maltera, kao i temelja, utvrđeno je da je materijal loš i dotrajao i da je objekat statički ugrožen, te da ga je komplikovano sanirati. Jedan od uslova Zavoda bio je da se, ukoliko je to moguće, sačuva i konzervira ulični zid, te bi se na taj način zadržao bar deo originalnog objekta.
„U slučaju kuće Filkovića, kada bude započeta izgradnja novog objekta, primeniće se metod faksimilske rekonstrukcije. To je postupak kojim se građevini vraća prvobitni izgled. Njime se dobija verna reprodukcija prvobitnog, odnosno ranijeg stanja. Primenjuje se kada je građevina ili celina porušena, a postoje izrazite potrebe da se ona obnovi”, objašnjavali su ranije u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin.
U ovoj ustanovi ističu da postoje mnogi primeri rekonstrukcija, ne samo pojedinačnih objekata, nego čitavih istorijskih gradova koji su stradali u Drugom svetskom ratu - poput Nirberga, Krakova, Drezdena itd. Svakako, postoje uspešni primeri i u našoj zemlji. Ovaj metod primenjen je i u Zrenjaninu prilikom izgradnje uličnog krila zgrade Narodnog pozorišta „Toša Jovanović”.
Ž. Balaban